Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

ЗРАЗКИ ЗАЯВ

Як розірвати шлюб у судовому порядку?

Чинним законодавством України передбачена можливість розірвання шлюбу судом в порядку: Окремого провадження (на підставі спільної заяви подружжя, які мають неповнолітніх дітей) або Позовного виробництва (на підставі позову про розлучення, поданого одним з подружжя).

Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина згодні на розлучення, але є неповнолітні діти?

Саме за таких обставин і доречно розгляд справи в порядку окремого провадження, що істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду. При цьому потрібно дотримуватися правила, перераховані нижче. Спільно із заявою (ЗРАЗОК Спільної заяви подружжя) про припинення шлюбу в суд обов’язково подається письмовий Договір про утримання дитини а саме, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Крім того, в зазначеному Договорі можна прописати обов’язок того з батьків, з ким залишаться діти, не перешкоджати другому в реалізації своїх батьківських прав та обов’язків щодо дитини.

Зверніть увагу: Діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання шлюбу (ч.3 ст.160 “Сімейного кодексу”).

Як зафіксувати обов’язок батька платити аліменти?

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений. Це є гарантією того, що в разі невиконання даної угоди, грошові кошти з боржника можуть бути отримані на підставі виконавчого напису нотаріуса, яка дозволяє стягнути аліменти в примусовому порядку. Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 5 розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» №296 / 5, умови угоди про сплату аліментів на дитину повинні визначати суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів. При цьому не допускається порушення прав дитини, закріплених “Сімейним кодексом”.

Які документи потрібні для розірвання шлюбу через суд?

Документи для розірвання шлюбу:

 • позовну заяву про розлучення
 • копія свідоцтва про народження дитини/дітей (при наявності дітей)
 • квитанція про оплату судового збору
 • оригінал Свідоцтва про шлюб
 • копія паспорта та ідентифікаційного коду Позивача та Відповідача
 • копія Позовної заяви та всіх Додатків для Відповідача

 

Скільки часу займає розлучення в Україні?

Термін процедури розірвання шлюбу при обопільній згоді чоловіка і дружини – один місяць. Протягом цього періоду подружжя має право відкликати свою заяву. Тривалість судового процесу розлучення за відсутності згоди другого з подружжя на розірвання шлюбу – кілька місяців. Кваліфікований сімейний юрист або адвокат може змінити тривалість розгляду, як у велику, так і в меншу сторону (простіше кажучи, затягнути або прискорити розлучення).

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

В даному випадку частиною 1 статті 110 “Сімейного кодексу” передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення (ЗРАЗОК). Подібні справи пов’язані з низкою об’єктивних труднощів, проте важливо розуміти, що другий з подружжя не може перешкодити розірвання шлюбу в судовому порядку – тільки затягнути прийняття рішення. Іншими словами, незгоду дружини або чоловіка на розлучення не означає його неможливість, але слід бути готовим до надання терміну для примирення (від одного до шести місяців) – ч.7 ст.240 ЦПК України.

 

п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя”

До якого суду звертатися для розірвання шлюбу?

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання Відповідача. Позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.

 

Як повернути дівоче прізвище?

Вам необхідно звернутися до органів Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) про намір повернути дівоче прізвище.

– Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 за №915 (із змінами та доповненнями)

ст.113 СКУ

 

Яка вартість розлучення в судовому порядку в 2021 році?

Основними витратами в процесі розлучення є оплата послуг адвоката або юриста по сімейних справах, а також сума судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2021 року – 908,00грн, на 1 липня 2021 року – 952грн, на 1 грудня 2021 року – 992грн ) за подачу позову (ст.4 Закону України “Про судовий збір”). Таким чином, вартість розірвання шлюбу залежить від ряду факторів.

 

Коли розлучення неможливе?

На законодавчому рівні закріплено заборону на розірвання шлюбу в Україні під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Однак тут є ряд винятків – розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках: 

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини;
 • протиправну поведінку щодо другого з подружжя або дитини (склад злочину);
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнано іншого чоловіка (заява про визнання батьківства).

 

Як розлучитися з іноземцем в Україні?

Порядок розірвання шлюбу з іноземним громадянином аналогічний процедурі розлучення з громадянами України, яка детально описана вище. Проте характерною особливістю є складність повідомлення іноземця про дату і час слухання справи. Це, в свою чергу, призводить до збільшення тривалості процесу розірвання шлюбу. Розлучення з іноземними громадянами має на увазі можливість пред’явлення позову за останнім відомим місцем проживання в Україні. У деяких ситуаціях, для прискорення процедури доцільно застосовувати такі способи оповіщення відповідача:

 • відправка повідомлення кур’єрською службою;
 • повідомлення сторони через офіційні ЗМІ;
 • доведення інформації про судовий розгляд через консульські установи.

 

ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ БЕЗ ДІТЕЙ

vkd.kiev.ua - ЗРАЗОК - Позовна заява про розірвання шлюбу через суд

КЛОПОТАННЯ про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (ЗРАЗОК)

ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ КОЛИ Є НЕПОВНОЛІТНІ ДІТИ

vkd.kiev.ua - зразок позовної заяви про розірвання шлюбу коли є неповнолітні діти

ЗРАЗОК РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЗА ЗАЯВОЮ ПОДРУЖЖЯ ЯКЕ МАЄ НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ

vkd.kiev.ua - ЗРАЗОК заяви про розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя яке має дітей

МИ У FACEBOOK – ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ юриста?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

 

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

 

  ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

  Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

  На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

  На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

  У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

  5 1 vote
  Рейтинг статті