Як тільки Позичальник підписав розписку з цього моменту вона набуває юридичної сили, при умові її правильного оформлення тобто завіряти у нотаріуса немає необхідності.

Що таке боргова розписка?

Боргова розписка це зафіксоване на папері підтвердження, що людина отримала суму коштів у борг. Боргова розписка оформляється та має містити наступну інформацію:

 • Умови на яких Боржник отримав гроші;
 • Строки повернення Власнику;
 • Дата та місце (місто, село) написання;
 • Паспортні дані Боржника та Власника коштів;
 • Зобов’язання за якими Боржник має повернути гроші (строки).

Зверніть увагу! При відсутності підпису Боржника робить розписку НЕДІЙСНОЮ. Підписуючи, Боржник повинен розшифрувати підпис, зазначивши своє ПІБ повністю. Маєте сумніви у добропорядності Позичальника, запросіть свідків, завдання яких, бути присутніми при ПЕРЕДАЧІ КОШТІВ Позичальнику та підписатися, зазначити свої ПІБ, місце реєстрації.

Чи має розписка юридичну силу?

Так.

ст.ст. 1046, 1047 ЦКУ

Боргова розписка позовна давність

3 (три) роки.

Розписка про отримання коштів

Позика грошей під розписку досить поширене явище серед фізичних осіб. Але необхідно мати на увазі та зазначити ряд аспектів оформлення розписки:

 • Суму яку позичаєте у гривнях, якщо в іноземній валюті, зазначаєте поточний курс (сума зазначається у цифрах та літерами, у дужках: “Еквівалентна 35000грн”), якщо позичаєте в доларах США так і має бути зазначено: “1250(тисяча двісті п’ятдесят) доларів США“, а не просто, “доларів”;
 • Дата отримання Позичальником грошових коштів (цифрами та літерами, у дужках);
 • Дата повернення Позичальником боргу (цифрами та літерами, у дужках);
 • Дані Сторін – ПІБ, місце реєстрації, контакти;
 • Розписка має бути написана власноруч Позичальником. Допускається машинний текст/набір тексту на комп’ютері, але в такому випадку Вам необхідно буде звернутися до нотаріуса;
 • Процедура передачі Боржнику боргової розписки після повернення боргу Власнику тобто Вам повернули кошти Ви повертаєте Боржнику розписку.

Зверніть увагу! У розписці ОБОВ’ЯЗКОВО зазначте, що гроші мають статус Позики або підтвердження за Договором позики, якщо такий договір був складений. Необхідно зазначити цей аспект (статус Позики), на той випадок, щоб Боржник не почав казати, що це був подарунок або оплата за його консультаційні послуги і т.п.

Які дії свідчать про визнання боргу?

 • Письмове прохання відстрочити сплату боргу;
 • Відповідь на повідомлення у мессенджерах або на лист електронної пошти про домовленість про перенесення строків повернення коштів або інші суттєві обставини, які свідчать про наявність боргу;
 • Cплата Боржником частини або іншою особою, за його згодою, основного боргу або штрафу (ВСУ від 09.11.2016 р. по справі № 6-1457цс16), при частковій сплаті основного боргу в межах строку позовної давності, веде до переривання позовної давності (ВСУ від 01.11.2017р. по справі № 6-1611цс17).

Наслідки вчинення правочину під впливом обману

стаття 230 Цивільного кодексу України

1. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.

Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.

2. Сторона, яка застосувала обман, зобов’язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв’язку з вчиненням цього правочину.

Майте на увазі!

 • Інфляційні втрати можна стягнути лише за зобов’язаннями вираженим в гривні, а не в іноземній валюті;
 • Факт угоди отримання у Вас коштів, Розписка може бути додатком до Договору позики (гроші або майно);
 • Боржник може оскаржити відсотки, про які було написано в розписці, так як ЦКУ не передбачено отримання відсотків по розписці однієї фізичної особи від іншої, при умові, що позика була взята на власні потреби (ч.1 п.2 ст.1048 ЦКУ);
 • Бажаєте отримати відсотки від даних в борг коштів, заключайте Договір позики, але пам’ятайте, що отримати відсотки, зможете при умові, якщо даєте підприємцю тобто під потреби бізнесу, про що обов’язково зазначаєте в Договорі позики (п.1 ст.1048 ЦКУ);
 • При складанні Розписки зазначається обов’язок Боржника повернути на першу вашу вимогу, протягом встановленого строку, позичені у Вас кошти тобто коли Ви самі того забажаєте або буде діяти норма абз.2 п.1. ст.1049 ЦКУ (протягом тридцяти днів);
 • У Розписці має бути зазначена прописом (цифрами та літерами) ТОЧНА дата повернення і ЯКА грошова сума буде Вам повернута. Зазначайте ці дані ОКРЕМИМ рядком і зазначте настільки чітко, щоб не допустити подвійного трактування;
 • У Розписці не допускаються ніякі виправлення або помарки, необхідно, щоб Позичальник переписав все на чистову;
 • Паспорта сторін не мають бути простроченими. 

Розписка зразок скачати 
~ ЗРАЗОК ~

 

vkd.kiev.ua - Розписка про отримання грошей
 • Про відсотки: ст. 1048 ЦКУ, постанова № 6-79цс12 Верховного суду Украіни (суд також прийшов до висновку, що закон “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” є спеціальним нормативним актом, що регулює відносини спеціальних суб’єктів-учасників ринку фінансових послуг, а тому не поширюється на всіх інших юридичних осіб та фізичних осіб-суб’єктів договору позики, правовідносини яких регулюється нормами ст. 1046-1048 ЦК України).
 •  

ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

5 1 vote
Рейтинг статті