Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, шкода, завдана майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відшкодування шкоди може відбуватися двома шляхами: добровільно та за рішенням суду. У разі, якщо мирно врегулювати спір не вдалося, зобов’язати відшкодувати збитки можна лише за рішенням суду.

Крок перший – встановлюємо факт збитку

Зафіксуйте факт затоплення та зазначте розмір шкоди, яка була заподіяна майну, склавши відповідний акт. Акт складається у присутності представника ЖЕКу або ОСББ та сусіда, який Вас затопив. Бажано залучити свідків, які зможуть підтвердити факт затоплення та розмір збитків, які також розписуються в акті.

У акті зазначається наступна інформація:

 • дата і місце складання;
 • прізвища членів комісії, які склали акт;
 • місце, де сталося затоплення (адреса);
 • перелік пошкодженого майна із зазначенням видів та обсягів пошкоджень;
 • причини затоплення.

ЗРАЗОК Акту >> тут <<

Зафіксувавши на фото або відео самої події та її наслідків буде слугувати додатковим доказом.

В деяких випадках може знадобиться експертиза для встановлення більш чіткої вартості шкоди тому радимо не поспішати з ремонтом.

Якщо ж Ви не бажаєте очікувати або Вам терміново необхідно відновити своє житло, зберігайте документальне підтвердження своїх витрат на проведення ремонту: чеки та акти виконаних робіт підприємства, яке надало Вам послуги з відновлення та усунення наслідків затоплення вашого помешкання.

Якщо затоплення призвело шкоду здоров’ю, фіксуєте звернення до лікаря, берете довідку та зберігаєте чеки за оплату медичних послуг та придбання медикаментів,  це є причинно-наслідкового зв’язку між затопленням квартири і проблемами зі здоров’ям.

Крок другий – встановлюємо винну особу

Відповідно до ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Якщо затопили Ваші сусіди та проведена процедура, яка детально описана у “Кроці першому – встановлюємо факт збитку”, завдані збитки відшкодовує Ваш сусід у повному обсязі.

Якщо до затоплення має відношення  ЖЕК чи ОСББ, лопнув стояк або протік дах, до відповідальності притягаються саме вони.

Звертаємо Вашу увагу на те, що особа яка завдала шкоду, має доводити свою невинуватість, ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України

Крок третій – мирова

Оформлюєте претензію де вказуєте суму заподіяного збитку. Якщо Вашу претензію проігнорували тобто відповіді немає, готуйтесь до суду, почніть збирати докази вини особи, яка завдала Вам збитки.

У випадку коли Ви затопили своїх сусідів та Вашому бажані вирішити проблему мирно тобто відшкодувати завдані Вами збитки, Вам необхідно скласти розписку де буде зафіксовано факт передачі грошей за відшкодування збитків та аспекту що постраждала сторона претензій немає.

При ситуації, коли вартість не встановлена або завищена, необхідно провести експертизу по оцінці завданих збитків.

Мета експертизи встановити та зафіксувати ушкодження, які були заподіяні, причини затоплення, вартість матеріалів та послуг.

Експертиза може бути замовлена під час до судового так і судовому порядку.

Крок четвертий – звернення до суду (при необхідності)

Винна особа-сусід або ЖЕК/ОСББ відмовляється у добровільному відшкодуванні завданих збитків Вашому майну тоді варто звертатися до суду з позовною заявою та відшкодовувати окрім матеріальної ще і моральну шкоду.

Пам’ятайте!
Відповідачу необхідно доводити свою невинуватість згідно ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України а не Вам!

Витрати, пов’язані з проведенням експертиз, вартість послуг юриста та судовий збір також відшкодовуються Відповідачем в судовому порядку.

ДОКАЗАМИ МОЖУТЬ БУТИ:

Акт про залиття. Цей документ складається по “гарячих” слідах комісією організації, на балансі якої знаходиться будинок. В такому акті обов’язково мають бути вказані дата, час, місце, причина залиття, його наслідки, зокрема: перелік втрачених і пошкоджених речей, приблизний обсяг робіт, необхідних для відновлювального ремонту. Важливо, щоб при складанні цього акту були присутні не тільки постраждалі жителі, а й винуватці події, щоб потім не виникало сумніву в об’єктивності відомостей, занесених до акту.

Технічна фіксація та показання свідків. Якщо винуватці не приймають участі в складанні акту про залиття (не відчиняють двері, відмовляються приймати участь в цій процедурі тощо), факт відмови треба зафіксувати окремим актом про відмову від підпису, залучивши щонайменше двох свідків. Як правило, свідками є мешканці сусідніх квартир. Їх підтримкою варто також заручитися і для дачі показань в суді в майбутньому. Додатково самостійно зафіксуйте наслідки потопу шляхом фотографування та відеозйомки із зазначенням дати й часу їх проведення.

Оцінка майнової шкоди. Точну суму завданих збитків визначить незалежний експерт-оцінювач. Якщо відновлювальний ремонт вже зроблено, то на підтвердження понесених збитків має бути складено кошторис на виконання ремонтно-будівельних робіт з урахуванням матеріалів, використаних для цього. Для вирахування суми збитків пошкодженого майна (меблів електроніки і т.п.) замовляється експертиза.

Моральна шкода. Полягає у душевних стражданнях, яких Ви зазнали у зв’язку зі знищенням (пошкодженням) майна, неможливістю повноцінно користуватися приміщенням, певними електричними приладами, з протиправною поведінкою винуватця затоплення, що в результаті, можливо, призвело до тривожного сну і погіршення самопочуття загалом Вас або інших членів родини. Розмір моральної шкоди оцінюється позивачем на власний розсуд.

 

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

  ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

  Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

  На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

  На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

  У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

  0 0 votes
  Рейтинг статті