Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

Як споживачеві відстояти свої права?

ПОСЛУГА

З точки зору закону взаємодія між пацієнтом та медичним закладом розглядається, як споживач та виконавець послуг(-и). Тому спочатку дивимося п.13 ст.1  ЗУ «Про захист прав споживачів», що таке належна якість послуги:

“належна якість товару, роботи або послуги – властивість продукції, яка відповідає вимогам, встановленим для цієї категорії продукції у нормативно-правових актах і нормативних документах, та умовам договору із споживачем”

ПРАВА ПАЦІЄНТА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЛІКАРЯ

Медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові в доступній формі інформацію про стан його здоров’я, мету проведення запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я згідно ст.39 ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров’я” Тому варто розділити послугу яка надана неякісно та можливі неприємні стадії лікувального процесу.

ПРИКЛАД З ПРАКТИКИ.

До нас звернулася наша підопічна, яка знаходиться на “Абоненському обслуговуванні” з запитом.  У п’ятницю 06.04.2018р. звернулася до стоматолога за необхідністю поставити пломбу на зуб.  За вихідні пломба відлетіла. Вона вимушена була прибути до лікаря вдруге, а саме у понеділок 09.04.2018р. з метою виправлення недоліку. У даному випадку була надана неякісна послуга.

Приклад неприємної стадії лікування. Після видалення зубу, декілька днів може бути невелика припухлість на місці хірургічного втручання.

Виконавець медичних послуг (це лікарня, в якій працює лікар, або сам лікар, якщо він практикує в приватному порядку) зобов’язаний відшкодувати шкоду, заподіяну пацієнтові внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльністі. (ст. 1166 Цивільного кодексу України)

Пацієнт має право на:

  • безоплатне усунення недоліків (фіксація або заміна неправильно встановленого зубного імплантату), пропорційне зменшення ціни наданої послуги (при наданні стоматологічних послуг вам видалили нерв і поставили пломбу, яка випала на наступний день, ви маєте право повернути гроші за установку пломби ), повне відшкодування матеріального і морального збитку.

В обсяг матеріальних збитків входять втрата заробітку, витрати на лікування, посилене харчування, спеціальний догляд та інше. Моральна шкода виражається у фізичному болю та душевних стражданнях, які пацієнт зазнав у зв’язку з ушкодженням здоров’я. Залежить від глибини, тяжкості і характеру правопорушення. На жаль, у зв’язку з відсутністю чіткого алгоритму розрахунку моральної шкоди, сьогодні він рідко перевищує 3-5 тисяч гривень. Однак є і випадки, коли суд визначає розмір моральної шкоди в розмірі 1.000.000 грн. (судова справа № 761/24076/15-ц зараження дитини ВІЛ-інфекцію при переливанні крові).

При цьому відшкодування як моральної, так і матеріальної шкоди не залежить від того, чи підписаний договір між пацієнтом і лікувальним закладом. У таких випадках відносини регулюється Основами законодавства України про охорону здоров’я та Цивільним кодексом України.

ШЛЯХИ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ

ДОСУДОВЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ.

Добровільний шлях врегулювання конфлікту:

  • адміністрація медзакладу визнає свою провину
  • погоджується компенсувати витрати і втрати пацієнта

Аргументи на переговорах:

  • факт неякісного надання медичної послуги
  • репутація клініки і лікаря (розповсюдження через соціальні мережі інформації про неякісну послугу)
  • звернення до: активістів та журналістів, “Головного управління Держпродспоживслужби”, місцевого управління охорони здоров’я, “Міністерства охорони здоров’я України”

СУДОВИЙ ВАРІАНТ.

Етапи:

  • детальне вивченням судом дотримання затверджених стандартів (протоколів лікування), оформлення і ведення документації пацієнта, призначення судово-медичної експертизи ( судді не володіють спеціальними знаннями в сфері медицини )
  • розгляд справи (займає до одного року)

Переваги:

  • рішення суду є обов’язковим для виконання
  • медичний заклад оплачує судовий збір, судово-медичну(-і) експертизу(-и)
  • відшкодовує матеріальну та моральну шкоду
  • компенсує витрати на правову допомогу

У разі невиконання пацієнтом медичних приписів або порушує встановлений для нього режим,  лікар не несе відповідальність за здоров’я хворого!

Підготовка до переговорів або захисту:

  • зберіть докази: медичну документацію, квитанції і чеки про оплату (при цьому оплата благодійного внеску не підтверджує факт надання медичних послуг)
  • зберігайте документи які отримали під час отримання послуги/проходження лікування ( чеки про оплату послуг, рецепти, чеки про покупку ліків, експертні висновки, результати діагностичних досліджень )
  • отримайте копію вашої амбулаторної картки або іншої первинної медичної документації (оформивши запит до адміністрації медичного закладу)
  • зверніться письмово до установи про досудове врегулювання спору (мета: отримати письмове визнання від клініки або письмову відмову з аргументами )

Зверніться за допомогою до адвоката:

  • адміністрація відмовляється від будь – якого варіанту вирішення Вашої проблеми
  • медзаклад починає маніпулювати фактами та підміняти поняття (зниження Ваших шансів на компенсацію)
  • відчуваєте невпевненність у своїх силах

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

    ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

    Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

    На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

    На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

    У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.