Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

Зміст:

Зміст:






























ЗРАЗКИ ЗАЯВ

Про аліменти

Аліменти це кошти для харчування, одягу та інші побутові потреби, які Закон зобов’язує виплачувати одного з подружжя іншому.

Аліменти на дитину це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним із батьків. Аліменти стягуються за домовленістю батька і матері, або примусово – за рішенням суду.

Стаття 27 Конвенції ООН про права дитини, а також ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на гідний (належний) рівень життя. Пряма відповідальність за створення належних умов, в рівній мірі лежить на батьках, оскільки згідно норм сімейного законодавства батько і мати мають рівні права та обов’язки по відношенню до дітей.

Аліменти є власністю дитини.
Батьки розпоряджаються аліментами виключно в інтересах дитини. Дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами.

Одним із способів захисту інтересів дитини є його фінансове утримання після розлучення. Аліментні зобов’язання виникають з моменту народження дітей – до їх повноліття (18 років або до 23 років, у окремих випадках: непрацездатні та/або навчання). Сімейним кодексом передбачена можливість зменшення та збільшення розміру аліментів.

Як стягнути аліменти на дитину з його батька/матері через суд?
(які документи потрібні для подання на аліменти)

  1. Збираєте повний пакет документів за переліком (наданий у наступному абзаці);
  2. Подача заяви на аліменти: подаєте до районного суду, позовну заяву “Про стягнення аліментів на утримання дитини”; (ЗРАЗОК заяви є у переліку документів)
  3. Отримуєте рішення суду та виконавчий лист;
  4. Надсилаєте виконавчий документ за місцем роботи Платника аліментів АБО подаєте заяву про відкриття виконавчого провадження (завантажити ЗРАЗОК заяви до Виконавчої служби) разом з оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

Перелік документів, який необхідний для присудження виплат:

  • позовна заява (завантажити ЗРАЗОК заяви);
  • докази наявності доходів, рухомого/нерухомого майна у Відповідача;
  • копія свідоцтва про народження спільної дитини (дітей);
  • копія довідки про склад сім’ї (підтвердження факту проживання дитини з Позивачем) – де взяти довідки про склад сім’ї? або Довідка з ЦНАП про місце реєстрації Вас та дитини за однією адресою;
  • копія рішення суду про розлучення або копія свідоцтва про розлучення;
  • копія паспорта Позивача з пропискою і відміткою про реєстрацію шлюбу та РНОКПП (ідентифікаційний код);
  • копія паспорта Відповідача;
  • довідка про доходи платника аліментів (при можливості*).

* якщо Ви не можете отримати довідку про доходи платника аліментів, Ваш “Адвокат з аліментів” може заявити клопотання про витребування судом такого документа. Довідка про доходи нам необхідна, щоб показати існуюче майнове становище Платника аліментів, з метою стягнення аліментів.

НЕ ЗНАЄТЕ ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ?
Звертайтесь до нашого юриста по Сімейному праву.

Аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

Існує два способи стягнути аліменти – в порядку “Наказного провадження” та в порядку “Позовного провадження”.

1. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний строк БЕЗ виклику учасників в судове засідання. Судовий наказ аліменти – виступає виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього Виконавчого листа (ст. 3 ЗУ “Про виконавче провадження”). Може бути пред’явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені аліменти. Щоб звернутися в порядку Наказного провадження, потрібно подати Заяву про видачу Судового наказу (ЗРАЗОК), який повинний відповідати вимогам встановленим статтею 163 Цивільному процесуальному кодексі України (далі – ЦПК України).

В порядку Наказного провадження розглядаються такі дві вимоги про стягнення аліментів:

1) на одну дитину – 1/4, розмір аліментів на 2 дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів (про Прожитковий мінімум в Україні) на дитину відповідного віку на кожну дитину;

2) у твердій грошовій сумі – 50% Прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Відповідно до ч. 3 ст. 70 ЗУ «Про виконавче провадження» загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів Боржника НЕ може перевищувати 50% заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження НЕ поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування Боржником покарання у вигляді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати НЕ може перевищувати 70%. Постанова Верховного суду від 20 липня 2020 року справа No 708/1185/19 (Відрахування із заробітної плати у разі відбування Боржником покарання у виді виправних робіт та стягнення аліментів на неповнолітніх дітей – представляють собою дві окремі самостійні умови)

2. ПОЗОВНЕ ПРОВАДЖЕННЯ за яким аліменти стягуються якщо:

– заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі в більшому розмірі;

– вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

З заявою, що відповідає вимогам встановленим в ст. 175 ЦПК України потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання Стягувача або Платника аліментів/Аліментника.

Результатом є:

Рішення суду, для виконання якого видається Виконавчий лист. У справах про стягнення аліментів судовий збір НЕ сплачується.

Варіанти стягнення заборгованості через Суд:

Якщо Ви або Адвокат, у суді, доведете факт злісного ухилення* від сплати аліментів на дитину, вашим чоловіком/дружиною, суддя має право ухвалити рішення щодо стягнення грошей за попередні ТРИ роки, до дати подання позову до суду.

*Злісне ухилення – це приховування отримання заробітку або місце роботи, не надання інформації про місце проживання, ведення підприємницької діяльності, яка занижує свій прибуток та мінімізує сплату податків тобто всі дії, Відповідача, які демонструють його “не платоспроможність”, приховування тимчасових грошових доходів та доходів від земельного та майнового паю (при наявності), не явка до державного виконавця за викликом, укриття від своїх роботодавців наявність обов’язку зі сплати аліментів.

Як Вам отримати аліменти на дитину за заявою до роботодавця?
(виконавчий лист)

Вас, як Отримувача аліментів (Стягувача) наділили правом стягувати аліменти самостійно, без участі державного або приватного виконавця, з Платника аліментів, при наявності Виконавчого листа. Як це зробити?

Пакет документів наступний:

– заява до роботодавця (ЗРАЗОК)

– виконавчий лист (вимоги до виконавчого листа – ст. 4 ЗУ “Про виконавче провадження” № 1404)

Подаєте ці документи за місцем роботи Платника аліментів (ч.4 ст. 187 СК України , ст. 7 ЗУ “Про виконавче провадження” № 1404).

Що робити коли минув строк подачі Виконавчого листа?

Вам необхідно поновити пропущені строки для пред’явлення виконавчого документа до виконання згідно ст. 433 ЦПК України.

До якого суду подавати позов про стягнення аліментів на дітей?

Відносно позовних заяв про встановлення розміру і примусове стягнення аліментів діє як загальна підсудність – позови пред’являється за місцем проживання Відповідача, так і альтернативна. Іншими словами, позов про стягнення аліментів на дитину в Україні може подаватися за місцем проживання або перебування Позивача тобто до суду загальної юрисдикції.

Чи потрібно платити держмито за подачу позову на аліменти?

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про Судовий збір», Позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді даної категорії справ. Витрати на забезпечення процесу підлягають стягненню з Відповідача. Мінімізація витрат стосується не тільки сум держмита. Оплачувати складання позову до суду і інші послуги юриста або адвоката Платник аліментів спочатку не повинен, але ці витрати можуть бути частково або повністю стягнуті з Відповідача за рішенням суду.

Які терміни, умови оплати аліментів на навчання після 18 (аліменти до 23 років)?

За законодавством України, крайнім терміном виплати аліментів є повноліття дитини (18 років). Однак існує ряд випадків, при яких період виплат, аліменти повнолітнім дітям, може бути збільшений. Згідно положень статей 198 (непрацездатні) і 199 (навчання) СК України, батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

  • діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (в даному випадку мова йде про втрату працездатності, викликаної станом здоров’я);
  • дитина продовжує навчання у навчальному закладі і в зв’язку з цим потребує фінансової підтримки (денна форма навчання тобто навчання дитини має бути її основним заняттям). При цьому, ключовим моментом для присудження батьківського змісту на повнолітніх дітей, є наявність доходу у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

Розмір аліментів визначається судом у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку (доходу) Платник аліментів.

Вам необхідно подати позовну заяву про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини (ЗРАЗОК), яка продовжує навчання.

Аліменти на повнолітню дитину інваліда (з особливими потребами)

Один із батьків дитини з інвалідністю платитиме більші аліменти та приймає участь у додаткових витратах (розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та ін.) Закон України зобов`язує виплачувати аліменти на дитину інваліда до тих пір доки дитина цього потребує. Розмір та періодичність виплат визначається судом. Але варто пам`ятати, що головною умовою при отриманні аліментів на дитину з інвалідністю є:

  • непрацездатність повнолітнього інваліда;
  • потреба у фінансовій допомозі (немає роботи для 3-ої групи інвалідності, що не передбачають складну та небезпечну роботу).

Дитина яка є інвалідом має право претендувати на виплату аліментів в будь- який час, навіть якщо до цього аліменти не виплачувалися. В такому разі має бути виплачений борг по аліментам, а потім згідно рішення суду назначаються нові аліменти, які повинні виплачуватися дитині. Виплата аліментів може бути за спільною згодою батьків, у такому випадку підписується Договір на отримання матеріальної допомоги або може бути стягнуто у примусовому порядку, тобто за рішенням суду. Сума аліментів не повинна бути меншою ніж мінімальний прожитковий мінімум. Перелік документів для суду:

  • свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;
  • довідка з медичної установи, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;
  • довідка про доходи учасників процесу;
  • копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про перебування на обліку;
  • довідка про склад сім’ї.

З якого часу присуджуються аліменти на дитину?
(позовна давність)

Пред’явлення позову про присудження аліментів не має позовної давності і може проводитися в будь-який час, поки існує право на отримання фінансової допомоги на утримання дитини. Відповідно до ч.1 ст. 191 “Сімейного кодексу України” (СК України), дата початку виплати аліментів – момент подачі заяви до суду. При цьому строки розгляду справи і терміни винесення судового рішення значення не мають. Аліменти в Україні можна отримати примусово – за Виконавчим листом, але не більш як за 10 (десять) років (ст. 194 СК України).

Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

Статтею 182 СК України, а також п.17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремий норм Сімейного кодексу України при розгляді справ відносно батьківства, материнства та стягнення аліментів» регламентовано, що при розгляді справ про встановлення і визначенні суми аліментів , суд бере до уваги наступне:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей і непрацездатних родичів;
  • інші обставини, які мають істотне значення.

Аліменти повинні забезпечити повноцінний та всебічний розвиток дитини на достатньому рівні. Розрахувати мінімальний розмір аліментів на дітей в Україні в 2024 році можна виходячи з норм оновленого сімейного законодавства, відповідно до яких сума аліментів не повинна бути меншою 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розмір грошових виплат залежить від кварталу року, в якому було присуджено аліменти, оскільки прожитковий мінімум на дітей збільшується кожні три місяці. Розмір аліментів на поточний квартал. На практиці це означає, що встановлені раніше суми аліментів можуть бути переглянуті і збільшені за позовною заявою той із батьків з ким проживає дитина (зазвичай – матері дитини). Яка саме частка від прибутків буде призначена для виплати, визначає суд.

З яких саме доходів вираховуються аліменти?

Постанова Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26.02.1993 № 146. Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з:

  • основної заробітної плати за посадовим окладом;
  • пенсії (за вийнятком надбавок та коштів, які необхідні для забезпечення їх обов’язкових потреб для I – ої групи інвалідності ), не більше 50 % розміру пенсії (ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;
  • грошових і натуральних премій;
  • оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні;
  • заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку;
  • заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків;
  • винагороди за загальні річні підсумки роботи підприємств та організацій;
  • одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років;
  • допомоги по державному соціальному страхуванню;
  • доплат до допомоги по державному соціальному страхуванню;
  • допомоги по безробіттю;
  • стипендій;
  • доходів від підприємницької діяльності;
  • плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю);
  • інших видів заробітку.

З якої суми вираховуються аліменти? Відрахування, із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів Боржника вираховується із суми, яка залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). З пенсії може бути відраховано не більш 50% її розміру тобто на аліменти. (ст. 70 ЗУ “Про виконавче провадження”).

СТРОКИ СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ СТЯГУВАЧУ:

– у строк який встановленний у Виконавчому листі/Постанові про стягнення аліментів

– до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення ст. 69 ЗУ “Про виконавче провадження”

– не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії (ч.2 ст. 187 СК України)

Після сплати аліментів, Боржник, має надати Державному виконавцю квитанцію про сплату, не пізніше наступного робочого дня. Якщо у платника аліментів є витрати, які перевищують його заробіток (дохід), а джерело доходу не доведений, то суд не може перевищувати обсягу офіційної зарплати Платника аліментів. У разі, якщо Платник аліментів купив дорогу машину будучи безробітним, суд може присудити аліменти такому батькові чи матері в більшому обсязі. Аліменти якщо батько дитини не працює, і не став на облік як безробітний в Службу зайнятості, відповідно до ст. 195 СК України, можуть нараховуватися виходячи з розміру середньої заробітної плати за місцем реєстрації, яка визначається на підставі довідки статистики. Середня зарплата за місцем проживання може бути більше нелегального доходу Боржника, що не дасть боржникові схитрувати.

1) вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника;

2) компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;

3) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;

4) матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;

5) допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;

6) одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини;

7) допомогу при усиновленні дитини;

8) допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

9) допомогу на дітей одиноким матерям;

10) допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;

11) допомогу на лікування;

12) допомогу на поховання;

13) щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;

14) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання;

15) з успадкованого або подарованого майна.

Стягнення не здійснюється також із сум:

1) неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;

2) грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання;

3) вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом;

4) одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;

5) грошової допомоги, пов’язаної з безоплатним забезпеченням протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, учасника здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, які втратили функціональні можливості кінцівок, благодійної допомоги, отриманої зазначеними особами, незалежно від її розміру та джерела походження.

Як розрахувати аліменти?

Відсоток від заробітної плати платника аліментів, на який звертається стягнення виконавчої служби, буває різним.

Зазвичай на одну дитину – це 25%,

на двох дітей – 33%,

на трьох і більше – 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Фактори, на які слід звернути увагу в судовому процесі. Але варто пам’ятати, що така форма отримання виплат на дитину неприйнятна, коли дохід складно довести. Якщо з боржника стягуються аліменти на утримання трьох і більше дітей, а також якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів за минулий час, виконавець у постанові зазначає про стягнення 50% із заробітку Боржника для забезпечення поточних платежів.

Заборгованість за минулий час у таких випадках може бути погашена шляхом звернення стягнення на майно боржника. Стягнута сума розподіляється між стягувачами відповідно до ст. 46 ЗУ “Про виконавче провадження”.

Приклад:

За двома виконавчими документами Боржник зобов’язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 та 1/3 частини заробітної плати, що умовно відповідає 25% і 33,33% заробітної плати, всього – 58,33%, тоді як законом допущено, що загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати не може перевищувати 50%.

Для розрахунку необхідно спочатку визначити, який розмір стягнення припадає на 1% належних до утримання за виконавчими документами сум (50% ÷ 58,33 = 0,857).

Потім проводиться розрахунок розміру заробітку, належного до стягнення за кожним виконавчим документом (0,857 х 25% = 21,4% і 0,857 х 33,33% = 28,6%).

Коли аліменти присуджують платити в твердій сумі
(фіксовані аліменти)?

На цьому актуально наполягати при наявності у Платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також при наявності інших обставин, що мають істотне значення. При таких умовах, встановлення аліментів на дітей у фіксованій сумі забезпечує більшу стабільність в утриманні дитини.

Як збільшити або зменшити розмір аліментів?

Сімейним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом або домовленістю між батьками. Ініціатором цього процесу може виступати як Одержувач, так і Платник аліментів. Розмір виплат збільшується або зменшується, в залежності від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків, і в інших випадках, передбачених ст. 192 «Сімейним кодексом».

Присудження аліментів відбувається тільки у позовному провадженні (ЗРАЗОК позовної заяви).

Зверніть увагу: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред’явлення позову.

Мінімальні аліменти

Розмір аліментів на дитину

Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум:

з 01.01.2024 по 30.06.2024 становить – 2563 грн,

з 01.07.2024 по 30.11.2024 становить – 2563 грн,

з 01.12.2024 по 31.12.2024 становить – 2563 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років прожитковий мінімум:

з 01.01.2024 по 30.06.2024 становить – 3196 грн,

з 01.07.2024 по 30.11.2024 становить – 3196 грн,

з 01.12.2024 по 31.12.2024 становить – 3196 грн.

Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум

з 01.01.2024 по 30.06.2024 становить – 2563 грн,

з 01.07.2024 по 30.11.2024 становить – 2563 грн,

з 01.12.2024 по 31.12.2024 становить – 2563 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років прожитковий мінімум

з 01.01.2024 по 30.06.2024 становить – 3196 грн,

з 01.07.2024 по 30.11.2024 становить – 3196 грн,

з 01.12.2024 по 31.12.2024 становить – 3196 грн.

Мінімальний гарантований розмір аліментів становитиме:

Діти віком до 6 років:

1) з 01.01.2024 по 30.06.2024 – 1281,5 грн;

2) з 01.07.2024 по 30.11.2024 – 1281,5 грн;

3) з 01.12.2024 по 31.12.2024 – 1281,5 грн.

Діти віком від 6 до 18 років:

1) з 01.01.2024 по 30.06.2024 – 1598 грн;

2) з 01.07.2024 по 30.11.2024 – 1598 грн;

3) з 01.12.2024 по 31.12.2024 – 1598 грн.

Подібний підрахунок проводиться у разі стягнення аліментів з заробітної плати при прив’язці до Прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.1 ст. 71 ЗУ “Про виконавче провадження” Виконавець стягує з Платника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але НЕ менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України.

Як розрахувати суму аліментів?

Аліменти встановлені у % від доходу працівника.

Розраховуються за формулою: Аліменти = (Зарплата та прирівняні доходи – ПДФО – Військовий збір) × % аліментів. Тобто сума зарплати за мінусом податків і зборів.

Аліменти встановлені у фіксованій сумі.

Загальна сума утримань не має перевищувати 70% зарплати працівника (крім добровільних аліментів) (ст.128 Кодекс законів про працю України). Якщо з виконанням цього обмеження зарплати не вистачає, то нараховується борг по аліментах.

Аліменти з фіксованою сумою підлягають індексації.

Усі поштові (банківські) витрати оплачує Платник аліментів.

Аліменти сплачуються протягом 3-х днів з дня отримання зарплати (ч.2 ст. 187 СК України).

Розрахунок аліментів 2024 ПРИКЛАД.

Працівник є платником аліментів 25% від зарплати. Протягом місяця йому було нараховано 14000 заробітної плати та 2000 грн лікарняних.

ПДФО: (14000+2000)×0,18 = 2880 грн ВЗ: (14000+2000)×0,015 = 240 грн.

Розрахунок аліментів: (14000+2000 –2880 –240)×0,25 = 3220 грн.

Також можливе утримання поштового збору чи банківської комісії за переказ коштів (нехай це буде 0,05%, умовно): 3220×0,005 = 16 грн.

У результаті працівнику буде виплачена заробітна плата за місяць: 14000 + 2000 – 2880 – 240 – 3220 – 16 = 9644 грн.

Калькулятор аліментів

Ви маєте змогу за допомогою калькулятора аліментів здійснити розрахунок на поточний та наступні роки. Ми та наші колеги використовуємо саме цю методику. За основу візьмемо виплати від батька дитини, які можуть бути отримані від доходу у відсотках або у твердій сумі. Вам необхідно мати вихідні дані для онлайн розрахунку суми аліментів застосовуючи калькулятор:

Мінімальний допустимий розмір щомісячних аліментів в Україні дорівнює 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Як дізнатися дохід платника аліментів?

  • довідка з місця роботи про заробітну плату;
  • трудовий договір (найму, підряду, за сумісництвом);
  • інші фактичні докази грошових надходжень.

Якщо платник аліментів не працює, береться у розрахунок середня заробітна плата у місті або області, по певній професії за даними Держстату. Сума не може бути меншою за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Порядок отримання аліментів з моряка. Вам необхідно підтвердити факт здійснення платником аліментів рейсів (запити до крюінгових компаній) з доведенням суми заробітної плати. Утримання з моряків відбувається у фіксованій сумі. Порядок отримання аліментів з заробітчан за кордоном. Вам необхідно подати позовну заяву до суду в Україні з вимогою розрахувати аліменти з розміру середньої заробітної плати. Майте на увазі, що стягнути аліменти буде не можливо у випадку відсутності офіційного оформлення трудових відносин платника аліментів та роботодавця за місцем його фактичного перебування. Стягнення аліментів відбувається на підставі Договору про надання міжнародної правової допомоги між Україною та іншою державою. Надана методика розрахунку підійде для визначення розміру аліментів, як у твердій (фіксованій) сумі, так і у відсотку від доходу батька/матері дитини.

УХИЛЯЄТЬСЯ ВІД СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ? Звертайтесь до нашого юриста по Сімейному праву.

Який порядок участі платника аліментів у ДОДАТКОВИХ ВИТРАТАХ?

Додаткові витрати на дитину не є аліментами (коштами на утримання дитини).

Частиною 1 ст. 185 «Сімейного кодексу України» на платника аліментів (батька, а в деяких випадках, мати) покладається обов’язок брати участь у додаткових витратах, викликаних особливими обставинами.

Визначення обставин, які є особливими, що можуть бути визнані істотними, відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу, є калікою. Особливі обставини можуть бути зумовлені як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, навчання дитини відповідно до навиків та здібностей дитини, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини є індивідуальними у кожному конкретному випадку. Визначення Додаткових витрат Закон відносить до компетенції суду.

Наприклад: гроші можуть знадобитися на розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та інше. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь. Можливо судове стягнення. Розмір додаткових витрат на дитину повинна бути аргументована.

Наприклад: при наявності у дітей хронічних захворювань, доказами обґрунтованості позовних вимог про стягнення додаткових коштів можуть виступати виписки з історії хвороби, рецепти лікарів і чеки про придбання медикаментів, а також довідка з лікарні про вартість медичних послуг. Додаткові витрати на дитину підлягають до сплати незалежно від вирішення питання про сплату аліментів на утримання дитини, відсутності вимог про сплату аліментів, припинення права на аліменти (ст. 190 СКУ). При одночасному розгляді вимог про стягнення аліментів і додаткових витрат їх має бути визначено у Рішенні суду окремо. Додаткові витрати повинні сплачувати виключно батьки дитини.

Зверніть увагу! Розмір додаткових витрат на дитину повинен визначатись у твердій грошовій сумі, залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину. Разом з тим, додаткові витрати, зумовлені особливими обставинами, можуть бути присуджені судом у вигляді конкретної суми, що підлягає одноразовій сплаті, або у вигляді щомісячних чи інших періодичних платежів, здійснюваних протягом певного строку чи постійно. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення.

Також, при досягненні дитиною 18 (вісімнадцяти) років додаткові витрати не стягуються.

Що НЕ відноситься до Додаткових витрат?

Придбання взуття, шкільного одягу, шкільного приладдя, навчання у навчальному – закладі виключення становлять спеціалізовані класи з можливістю інклюзивного навчання (діти з певними потребами до навчання, діти з інвалідністю).

Яка відповідальність за прострочення оплати додаткових витрат на дитину?

У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини Платника аліментів такий платник зобов’язаний на вимогу Одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 (три) % річних із простроченої суми ч.4 ст. 196 СКУ

Як проіндексувати аліменти на утримання дитини?

Порядок індексації аліментів на дітей врегульовано постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та ст. 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» у частині, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Згідно зазначеного закону, сума виплат на утримання дитини має бути проведена індексація на аліменти.

Обчислення Індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) для індексування аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, починається з місяця у якому призначено аліменти. Для аліментів, призначених до червня 2016 року, обчислення ІСЦ здійснюється з дня набуття чинності Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» від 17.05.16 р. № 1368-VII, тобто з червня 2016 року. При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації на аліменти НЕ повинні перевищувати 50% грошового доходу Платника аліментів.

Індексацію аліментів на дитину здійснює Державний виконавець, на підставі п.1 ст. 71 ЗУ “Про виконавче провадження”.

Заборгованість по аліментах

Статтею 194 «Сімейного кодексу України» передбачено, що аліменти можуть стягуватися за Виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню Виконавчого листа або Виконавчого напису нотаріуса до виконання (при заключенні Договору на утримання дитини). При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшук платника аліментів або його знаходження за кордоном. В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку Боржника. Досягнення дитиною повноліття НЕ є перешкодою для стягнення заборгованості.

Як розрахувати заборгованість по аліментах?

Порядок проведення калькуляції заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, передбачає визначення фактичного доходу Платника аліментів, отриманого за час виникнення боргу. При цьому, якщо Платник аліментів був безробітним в період виникнення заборгованості, але має роботу в момент визначення суми боргу, заборгованість розраховується з одержуваного заробітку. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) Платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою Одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Окремим пунктом при обчисленні розміру боргу по аліментах слід розглянути варіант, коли Платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює в період встановлення її розміру. В цьому випадку сума заборгованості обчислюється виходячи із середньої зарплати працівника для даної місцевості. Розмір заборгованості по аліментах розраховується державним або приватним виконавцем, а в разі спору – судом (ст. 195 Сімейного кодексу України).

Якщо 3 (три) роки поспіль, батько дитини не сплачував аліменти та вирішить на них подати, йому буде відмовлено у такій Позовній заяві.

Яка неустойка сплачується за прострочення аліментів?
(ПЕНЯ аліменти)

Українським законодавством, крім погашення аліментних заборгованості, на Боржника може бути покладена матеріальна відповідальність за прострочення по сплаті аліментів. Так, відповідно до ст. 196 “Сімейного кодексу України” Одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення. Однак відразу варто зауважити, що розраховувати на отримання неустойки можна лише в разі виникнення заборгованості з вини Платника аліментів та не може перевищувати 100% заборгованості. Постанова великої палати ВСУ справа N 333/6020/16-ц від 03 квітня 2019 року про стягнення неустойки (пені).

Згідно п.14 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» до Боржника, виконавцем також застосовуються штрафні санкції за борги з аліментів в таких розмірах:

  • за борги більше року – штраф 20% від суми заборгованості;
  • за борги більше двох років – штраф 30% від суми заборгованості;
  • за борги більше трьох років – штраф 50% від суми заборгованості.

Важливо! Якщо виплата аліментів проводиться не за рішенням суду, а згідно з укладеним між батьками договором, нарахування пені можливе лише з прямої вказівки на це в договорі. Пеня на борг по аліментам призначається у Судовому порядку.

У минулому судова практика йшла наступним шляхом, при сплаті невеликих сум по аліментам (100, 300грн … ) не свідчила про злісне ухилення по сплаті аліментів. Постанова ВС/ККС у справі № 283/1309/17 від 30.04.2020р. кардинально змінює порядок застосування цієї норми. Батька дитини було визнано винним у злісному ухиленні сплати аліментів та засуджено до 120годид громадських робіт за ч. 1 ст. 164 КК України. Рішення першої інстанції підтримав і Апеляційний суд. Засуджений не богодившись з рішенням Аеляційного суду подав касаційну скаргу мотивуючи, що у його діях не має складу злочину за ст.164 ККУ Касаційний кримінальний суд з такими доводами не погодився та у своїй постанові вказав про наступне. Під злісним ухиленням від сплати аліментів згідно статті 164 КК України слід розуміти дії боржника який невиконує рішення суду, а саме зміна місця проживання/реєстрації або місця роботи, без повідомлення державного/приватного виконавця, приховування своїх доходів та інше. Засуджений багато разів викликався до державного виконавця щодо ухилення від виконання рішення суду про стягнення аліментів, був попереджений про кримінальну відповідальність. Зобов’язувався погасити заборгованість по аліментам, але в подальшому заборгованість по аліментам так і залишилась. Засуджений переконаний, що сплата по 50 – 350грн/міс. свідчить про відсутність у нього умислу щодо ухилення по сплаті аліментів на дитину. Але решту аліментів, які прописані у судовому рішенні, засуджений не сплатив, що і призвело до заборгованості, яка на час подання позовної заяви перевищувала три місяці. Засуджений на протязі всього часу мав змогу працювати та отримувати прибуток, оскільки у цей період він не перебував на лікуванні та у центрі зайнятості, що свідчить про відсутність поважних причин по несплаті аліментів на утримання дитини.

Постанова

Іменем України

30 квітня 2020 року м. Київ   справа № 283/1309/17 провадження № 51-6197 км 18 Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі: головуючого Білик Н.В., суддів Кравченка С.І., Ємця О.П., за участю: секретаря судового засідання Ковтюка В.В., прокурора Чечерського В.І., розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Малинського районного суду Житомирської області від 13 грудня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного суду від 01 квітня 2019 року у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017060080000435, за обвинуваченням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України. Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини Вироком Малинського районного суду Житомирської області від 13 грудня 2017 року ОСОБА_1 засуджено за ч.1 ст. 164 КК України до покарання у виді 120 годин громадських робіт. Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 01 квітня 2019 року вирок місцевого суду залишено без змін. За вироком суду ОСОБА_1 визнаний винуватим у тому, що він, в період з 1 жовтня 2012 року по 31 травня 2017 року умисно, злісно ухилявся від сплати встановлених рішенням Малинського районного суду Житомирської області від 25 липня 2012 року аліментів на утримання сина ОСОБА_2 , 2004 р.н., в розмірі 1000 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття, чим допустив заборгованість за вказаний період у сумі 51 009,68 грн. Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала У касаційній скарзі засуджений, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати судові рішення. В обґрунтування своєї позиції ОСОБА_1 зазначає, що: – апеляційний розгляд 01 квітня 2019 року відбувся без нього та його захисника, вони не були належним чином повідомлені про дату і час судового розгляду, так як засідання було призначено на 05 квітня 2019 року. – в його діях відсутній склад інкримінованого злочину тому, що не було злісного ухилення від сплати аліментів. В решті наводить доводи, що стосуються оскарження фактичних обставин справи. Позиції інших учасників судового провадження Прокурор в суді касаційної інстанції заперечив проти задоволення вимог скарги засудженого. Мотиви суду Згідно ст.433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. Із будь-яких інших підстав касаційний суд не вправі втручатися у рішення судів нижчих ланок. Засуджений у касаційній скарзі, серед іншого, оскаржує фактичні обставини справи, що з огляду на положення як ст.433, так і ст. 438 КПК України не віднесено до компетенції суду касаційної інстанції і не може бути предметом перегляду. Посилання засудженого ОСОБА_1 як на істотне порушення апеляційним судом вимог кримінального процесуального закону на те, що апеляційний розгляд відбувся без нього та його захисника 01 квітня 2019 року, хоча засідання було призначено на 05 квітня 2019 року, є безпідставними. Положеннями ч.3 ст.401 КПК України визначено, що після закінчення підготовки до апеляційного розгляду суддя-доповідач постановляє ухвалу про закінчення підготовки та призначення апеляційного розгляду. Як видно з матеріалів кримінального провадження, ухвалою судді – доповідача Житомирського апеляційного суду від 15 березня 2015 року закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду саме на 01 квітня 2019 року о 09:30 год. Згідно із ч. 4 ст. 405 КПК України неприбуття сторін або інших учасників кримінального провадження не перешкоджає проведенню розгляду, якщо такі особи були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду та не повідомили про поважні причини свого неприбуття. Належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні (ст.136 КПК України). Апеляційним судом 15 березня 2015 року (вих. №283/1309/17) учасникам судового провадження доведено до відома, що розгляд апеляційної скарги захисника Міхненка С.С. в інтересах обвинуваченого ОСОБА_1 відбудеться 01 квітня 2019 року. Наявні у матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення підтверджують факт отримання особисто обвинуваченим та його захисником вищевказаного виклику. Наведене свідчить, що сторона захисту була обізнана про розгляд апеляційної скарги саме 01 квітня 2019 року, а не 05 квітня 2019 року, як про це йдеться у касаційній скарзі. Розгляд апеляційної скарги відбувся у визначений в ухвалі апеляційного суду час і день, за результатами якого постановлено рішення. Наявна в матеріалах кримінального провадження заява від захисника Міхненка С.С. про відкладення розгляду справи, надходження якої було зареєстровано в апеляційному суді 04 квітня 2019 року, жодним чином не може свідчити про порушення апеляційним судом права ОСОБА_1 на захист, оскільки зазначений документ надійшов до суду після розгляду апеляційної скарги сторони захисту. Зважаючи на викладене, апеляційний суд не мав перешкод для розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченого ОСОБА_1 та його захисника, оскільки вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду. Що стосується касаційних доводів засудженого про відсутність складу інкримінованого кримінального правопорушення за ч.1 ст.164 КК України через відсутність у його діях злісного ухилення від сплати аліментів, то вони не заслуговують на увагу з огляду на таке. Об`єктом даного злочину є право неповнолітніх дітей на повноцінне життя та всебічний (фізичний, психічний і соціальний) розвиток. Відповідно до ст. ст. 18, 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Україною, Держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України ( ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства»). Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини( ст.11 ЗУ «Про охорону дитинства» ). Згідно положень ч. 1 ст. 3 Конвенції ООН, ч.ч. 7, 8 ст. 7 СК України при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дитини і, тим більше, при захисті одного із основних прав дитини – права на утримання. Таке право кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дитину до її повноліття, який закріплений в Основному Законі (ст. 51 Конституції України), а також в Сімейному кодексі (ст. 180) та гарантується Державою, в свою чергу, ст.15 Сімейного кодексу чітко регламентовано, що сімейні обов`язки не можуть бути перекладені на іншу особу. Предметом злочину, який аналізується, є кошти, що за рішенням суду підлягають сплаті на утримання дітей. З об`єктивної сторони злочин передбачений частиною 1 статтею 164 КК України може бути вчинений у формі злісного ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів). Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів. При цьому діяння можуть виразитись як у прямій відмові від сплати встановлених судом аліментів, так і в інших діях (бездіяльності), які фактично унеможливлюють виконання вказаного обов`язку. Про злісний характер ухилення від сплати аліментів також можуть свідчити: тривалість ухилення (приміткою до ст. 164 КК України передбачено, виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів), продовження ухилення після попередження про необхідність виконання свого обов`язку та можливість кримінальної відповідальності з боку державного виконавця, неодноразове звернення потерпілого чи інших осіб до винної особи з цього приводу тощо. Як вбачається із матеріалів кримінального провадження, рішенням Малинського районного суду Житомирської області від 25 липня 2012 року ОСОБА_1 зобов`язаний сплачувати аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 2004 р.н., у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 гривень щомісячно, до досягнення дитиною повноліття. В період з 01 жовтня 2012 року по 31 травня 2017 року злісно ухилився від сплати аліментів, що сукупно склало суму виплат більше ніж за три місяці , внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 51 009,68 грн. Судами правильно враховано, що ОСОБА_1 був обізнаним щодо наявності рішення суду про стягнення з нього аліментів та обов`язку виконувати дане рішення, адже повідомлений державним виконавцем під розписку про необхідність сплати аліментів та наслідки ухилення від їх сплати. Крім того, ОСОБА_1 неодноразово викликався до державного виконавця з приводу невиконання рішення про стягнення аліментів, попереджався про кримінальну відповідальність та зобов`язувався погашати заборгованість зі сплати аліментів, але, незважаючи на це, аліменти у розмірі, визначеному рішенням суду, не сплачував. Натомість вказував виконавцю, що його інформували працівники поліції про те, якщо він буде сплачувати 100-200 гривень в місяць, то його не притягнуть до відповідальності, у такому розмірі він і сплачував аліменти. Судовими рішеннями також встановлено, що ОСОБА_1 мав змогу заробляти гроші і сплачувати аліменти, оскільки у вказаний період він на лікуванні та на обліку в центрі зайнятості не перебував, тобто не існувало жодних обставин, які свідчили б про поважність причин чи вимушеність несплати. Більше того, засуджений відмовлявся від роботи, запропонованої центром зайнятості, оскільки вакансії були для нього низькооплачувані, хоча фактично він не мав стабільного доходу, у зв`язку з чим накопичувалась заборгованість по аліментах. Посилання скаржника, що він частково сплачував аліменти, тому в його діях відсутнє злісне ухилення, не заслуговують на увагу, адже незважаючи на незначні платежі (по 100-200 грн.) він решту коштів, визначених рішенням суду, не сплатив, що призвело до заборгованості, яка значно перевищує суму виплат за три місяці (51 009,68 грн). Твердження про те, що він не мав змоги платити аліменти через відсутність роботи, також не слід брати до уваги, оскільки вказана обставина ні в якому разі не звільняє ОСОБА_1 від обов`язку утримання дитини. Будучи обізнаним про наявність заборгованості, засуджений на протязі майже п`яти років не вживав жодних заходів для усунення негативних наслідків, спричинених його діями. Дані обставини вказують саме на злісне ухилення ОСОБА_1 від сплати аліментів, вони підтверджені доказами, яким місцевий суд у порядку ст. 94 КПК України дав оцінку з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупності цих доказів – з точки зору достатності та взаємозв`язку і прийняв обґрунтоване рішення про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому злочину. Переконливих аргументів, які б свідчили про наявність істотних порушень вимог кримінального процесуального закону чи неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, які були б підставами для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень касаційна скарга не містить та судом не встановлено, а тому підстав для задоволення скарги немає. У зв`язку із цим та керуючись статтями 434, 436 КПК України, колегія суддів вважає за необхідне залишити оскаржувані судові рішення щодо ОСОБА_1 без зміни. З цих підстав Суд ухвалив: Вирок Малинського районного суду Житомирської області від 13 грудня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного суду від 01 квітня 2019 року щодо ОСОБА_1 залишити без зміни, а касаційну скаргу засудженого – без задоволення. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню не підлягає. Судді

Яка відповідальність за прострочення або несплату аліментів?

Згідно ст. 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі – КУпАП) несплата аліментних платежів на термін більше 6 (шести) місяців, дитині інваліду, дитині, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги на термін більше 3 (трьох) місяців, з дня пред’явлення виконавчого документа про примусове виконання, карається громадськими роботами від 120 до 240 годин. Повторне* подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від 240 до 360 годин.

*Під повторним, мається на увазі, Боржник не вжив заходів, щодо сплати боргу по аліментам з подальшою виплатою обов’язкових щомісячних аліментних платежів, на протязі 2 (двох) міс., з дати відбуття адміністративного стягнення, у вигляді суспільно корисних робіт.

ПОСТАНОВА СУДУ ПРО ПРИТЯГНЕННЯ БОРЖНИКА ПО АЛІМЕНТАМ
ДО 120 ГОДИН СУСПІЛЬНО КОРИСНИХ РОБІТ

Кримінальна відповідальність

Згідно ст. 164 КК України злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами від 18 до 120 годин, арештом на строк до 3 (трьох) місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Повторна судимість за цією статтею карається громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або арештом на строк від 3 (трьох) до 6 (шести) місяців, або обмеженням волі на строк від 2 (двох) до 3 (трьох) років.

Крім того, згідно з п.9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі заборгованості по аліментах при виконанні рішення суду більше 4 (чотирьох) місяців, а по аліментах для дитини інваліда більше 3 (трьох) місяців, державний виконавець виносить постанову, до моменту погашення аліментів в повному обсязі:

  • про заборону виїзду за кордон;
  • про обмеження права керування транспортом (забороняється застосовувати такий захід, якщо автомобіль є єдиним джерелом доходу, використовується для транспортування інваліда I, II групи, дитини-інваліда, належить учаснику АТО);
  • про обмеження права володіння мисливською, травматичною зброєю, пневматичною зброєю;
  • про обмеження права полювання.

У яких випадках заборгованість по аліментах не сплачується?

З урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд вправі відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. Крім того, за позовом платника аліментів може бути прийнято рішення повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Чи має право отримувати аліменти на себе матір дитини? (аліменти на утримання дружини)

Ви маєте право отримувати на себе аліменти по догляду за дитиною до 3 років або до 6 років у випадках передбачених ч.3 ст. 84 СК України.

При умові, що дитина проживає з вами, якщо Ви навіть працюєте і маєте достатньо коштів для забезпечення себе та дитини. За вами зберігається право на отримання вами аліментів, згідно ст. 91 СКУ, навіть якщо Ви НЕ перебуваєте (-ли) в офіційному шлюбі. (ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК позовної заяви)

Як перевірити ЦІЛЬОВЕ ВИКОРИСТАННЯ Аліментів на дитину?

стаття 186 СК України – нецільове використання аліментів

Ви маєте право на зміну розміру аліментів у випадку їх НЕцільового використання на вашу дитину. Перевірка відбувається “Службою у справах дітей та сім’ї” (далі – Служба) того району в якому зареєстрований один з батьків і з яким проживає дитина. Перевірка відбувається у формі Інспекції, періодичність встановлюють інспектори Служби, але не більше одного разу на 3 (три) місяці, ч.1 ст. 186 СК України.

Вам необхідно написати Заяву, як Платнику аліментів до Служби, але Ви позбавляєтесь цього права, якщо у Вас є заборгованість зі сплати аліментів. Якщо ваші підозри, нецільового використання аліментів, знайшли своє підтвердження Ви маєте повне право звернутися до суду першої інстанції про зменшення аліментів на дитину АБО внести частину на банківський рахунок дитини до Державного ощадного банку України, звертаєтесь з паспортом дитини ( якщо вже виповнилось 14 років), ідентифікаційним кодом дитини АБО із свідоцтвом про народження та ідентифікаційним кодом дитини (якщо вік дитини ДО 14 років). Картка буде додаткова до вашої основної карти, але з ПІБ дитини.

Позовна заява про стягнення аліментів

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua - Позовна заява про стягнення аліментів (ЗРАЗОК)

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання дружини ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua - Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері дитини під час вагітності

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері дитини по досягненню дитиною ТРЬОХ років

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua - Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері дитини (по досягненню дитиною трьох років)

Позовна заява про ЗМЕНШЕННЯ розміру аліментів

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про зменшення розміру аліментів

Позовна заява про ЗБІЛЬШЕННЯ розміру аліментів

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Аліменти на 2 дітей і більше  визначає суд як єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення повноліття найстаршою дитиною. Підставою розгляду судом питання щодо зміни розміру аліментів має бути відповідний позов. Тобто питання про зміну розміру аліментів розглядається в позовному провадженні, а не в наказному, якщо раніше вже було ухвалено рішення про стягнення аліментів.

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про збільшення розміру аліментів

Позовна заява про стягнення ДОДАТКОВИХ ВИТРАТ на утримання дитини

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Позовна заява про аліменти на ПОВНОЛІТНЮ ДИТИНУ ( НАВЧАННЯ )

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua - Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( навчання )

Позовна заява про стягнення аліментів ПОЗА ШЛЮБОМ

~ ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК ~

vkd.kiev.ua - Позовна заява про стягнення аліментів на дитину поза шлюбом

ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

Загальна кіл-ть переглядів: 335 114Щоденно: 21