Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП - ові питання та відповіді на них.

Зміст:

Аліменти

Аліменти це кошти для харчування, одягу та інші побутові потреби, які закон зобов’язує виплачувати одного з подружжя іншому.

Аліменти на дитину це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним із батьків. Аліменти стягуються за домовленістю батька і матері, або примусово – за рішенням суду.

Стаття 27 Конвенції ООН про права дитини, а також ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на гідний (належний) рівень життя. Пряма відповідальність за створення належних умов, в рівній мірі лежить на батьках, оскільки згідно норм сімейного законодавства батько і мати мають рівні права та обов’язки по відношенню до дітей.

Аліменти є власністю дитини. Батьки розпоряджаються аліментами виключно в інтересах дитини. Дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами.

Одним із способів захисту інтересів дитини є його фінансове утримання після розлучення. Аліментні зобов’язання виникають з моменту народження дітей – до їх повноліття (18 років або до 23 років у окремих випадках). Сімейним кодексом передбачена можливість зменшення та збільшення розміру аліментів.

Як стягнути аліменти на дитину з його батька/матері через суд? (перелік документів)

 1. Збираєти повний пакет документів за переліком( наданий у наступному абзаці );
 2. Подача заяви на аліменти: подаєте до районного суду, позовну заяву “Про стягнення аліментів на утримання дитини”; (ЗРАЗОК заяви є у переліку документів)
 3. Отримуєте рішення суду та виконавчий лист;
 4. Надсилаєте виконавчий документ за місцем роботи “Боржника” або отримання ним інших доходів АБО подаєте заяву про відкриття виконавчого провадження (завантажити ЗРАЗОК заяви) разом з оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

Перелік документів, який необхідний для присудження виплат:

 • позовна заява (завантажити ЗРАЗОК заяви);
 • докази наявності доходів, рухомого/нерухомого майна у Відповідача;
 • копія свідоцтва про народження спільної дитини (дітей);
 • копія довідки про склад сім’ї (підтвердження факту проживання дитини з Позивачем) – де взяти довідки про склад сім’ї?;
 • копія рішення суду про розлучення або копія свідоцтва про розлучення;
 • копія паспорта Позивача з пропискою і відміткою про реєстрацію шлюбу та ІПН;
 • копія паспорта Відповідача;
 • довідка про доходи платника аліментів (при можливості*).

* якщо Ви не можете отримати довідку про доходи платника аліментів, Ваш “Адвокат з аліментів” може заявити клопотання про витребування судом такого документа. Довідка про доходи нам необхідна, щоб показати існуюче майнове становище платника аліментів з метою стягнення аліментів.

НЕ ЗНАЄТЕ ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ?
Звертайтесь до нашого юриста по Сімейному праву.

Аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

Існує два способи стягнути аліменти – в порядку “Наказного провадження” та в порядку “Позовного провадження”.

1. Наказне провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний строк без виклику учасників в судове засідання. Судовий наказ аліменти – виступає виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього виконавчого листа.

Щоб звернутися в порядку наказного провадження, потрібно подати заяву про видачу судового наказу, яка повинна відповідати вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст.163).

В порядку наказного провадження розглядаються такі дві вимоги про стягнення аліментів:
1) на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів(ПМ) на дитину відповідного віку на кожну дитину;
2) у твердій грошовій сумі – 50% ПМ для дитини відповідного віку.

2. Позовне провадження за яким аліменти стягуються якщо:
– заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому розмірі;
– вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Із заявою, що відповідає вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст.175) потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання “Стягувача” або “Платника” аліментів.
Результатом є рішення суду, для виконання якого видається виконавчий лист.
У справах про стягнення аліментів судовий збір НЕ сплачується.

Варіанти стягнення заборгованості через суд:

   • Подача заяви про видачу судового наказу на стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст. 161 – 171 ЦПК;
   • Звернення з позовною заявою про стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст. 174 – 177 ЦПК;
   • Розгляд позову щодо стягнення аліментних платежів в порядку спрощеного провадження, згідно зі ст. 274 – 279 ЦПК.

Якщо Ви/адвокат, у суді, доведете факт ухилення від сплати аліментів на дитину вашим чоловіком/дружиною, суддя має право ухвалити рішення  щодо стягнення грошей за попередні три роки до дати подання позову до суду.

Як Вам отримати аліменти на дитину за заявою? (виконавчий лист)

Вас, як “Отримувача” аліментів наділили правом стягувати аліменти самостійно, без участі державного або приватного виконавця, з “Платника” аліментів, при наявності “Виконавчого листа”.

Як це зробити?
Пакет документів наступний:
– заява (ЗРАЗОК)
– виконавчий лист (вимоги до виконавчого листа – ст.4 Закону “Про виконавче провадження” № 1404)
Подаєте ці документи за місцем роботи “Платника” аліментів.(ч.4 ст.187 СК, ст.7 Закону № 1404).

До якого суду подавати позов про стягнення аліментів на дітей?

Відносно позовних заяв про встановлення розміру і примусове стягнення аліментів діє як загальна підсудність – позови пред’являється за місцем проживання Відповідача, так і альтернативна. Іншими словами, позов про стягнення аліментів на дитину в Україні може подаватися за місцем проживання або перебування Позивача тобто до суду загальної юрисдикції.

Чи потрібно платити держмито за подачу позову на аліменти?

Відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про Судовий збір», Позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді даної категорії справ. Витрати на забезпечення процесу підлягають стягненню з Відповідача.

Мінімізація витрат стосується не тільки сум держмита. Оплачувати складання позову до суду і інші послуги юриста або адвоката аліментник спочатку не повинен, але ці витрати можуть бути частково або повністю стягнуті з Відповідача за рішенням суду.

Які терміни, умови оплати аліментів на навчання після 18 (аліменти до 23 років)?

За законодавством України, крайнім терміном виплати аліментів є повноліття дитини (18 років). Однак існує ряд випадків, при яких період виплат, аліменти повнолітнім дітям, може бути збільшений. Згідно положень статей 198 (непрацездатні) і 199 (навчання) СКУ, батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

 • діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (в даному випадку мова йде про втрату працездатності, викликаної станом здоров’я);
 • дитина продовжує навчання у навчальному закладі і в зв’язку з цим потребує фінансової підтримки (денна форма навчання тобто навчання дитини має бути її основним заняттям). При цьому, ключовим моментом для присудження батьківського змісту на повнолітніх дітей, є наявність доходу у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

Вам необхідно подати позовну заяву про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання.

Аліменти на повнолітню дитину інваліда

Один із батьків дитини з інвалідністю платитиме більші аліменти та приймає участь у додаткових витратах(розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та ін.)

Закон України забов`язує виплачувати аліменти на дитину інваліда до тих пір доки дитина цього потребує. Розмір та періодичність виплат визначається судом. Але варто пам`ятати, що головною умовою при отриманні аліментів на дитину з інвалідністтю є:

 • непрацездатність повнолітнього інваліда;
 • потреба у фінансовій допомозі (немає роботи для 3-ої групи інвалідності, що не передбачають складну та небезпечну роботу).

Дитина яка є інвалідом має право претендувати на виплату аліментів в будь який час, навіть якщо до цього аліменти не виплачувалися. В такому разі має бути виплачений борг по аліментам, а потім згідно рішення суду назначаються нові аліменти які повинні виплачуватися дитині.

Виплата аліментів може бути за спільною згодою батьків, у такому випадку підписується Договір на отримання матеріальної допомоги, або може бути стягнуто у примусовому порядку, тобто за рішенням суду.

Сума аліментів не повинна бути меншою ніж мінімальний прожитковий мінімум.

Перелік документів для суду:

 • свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;
 • довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;
 • довідка про доходи учасників процесу;
 • копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про перебування на обліку;
 • довідка про склад сім’ї.

З якого часу присуджуються аліменти на дитину?
(позовна давність)

Пред’явлення позову про присудження аліментів не має позовної давності і може проводитися в будь-який час, поки існує право на отримання фінансової допомоги на утримання дитини. Відповідно до ч.1 ст.191 “Сімейного кодексу України”(СКУ) , дата початку виплати аліментів – момент подачі заяви в суд. При цьому строки розгляду справи і терміни винесення судового рішення значення не мають. Аліменти в Україні можна отримати примусово – за Виконавчим листом, але не більш як за десять років (ст. 194 СК).

Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

Статтею 182 СК, а також п.17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремий норм Сімейного кодексу України при розгляді справ відносно батьківства, материнства та стягнення аліментів» регламентовано, що при розгляді справ про встановлення і визначенні суми аліментів , суд бере до уваги наступне:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей і непрацездатних родичів;
 • інші обставини, які мають істотне значення.

Аліменти повинні забезпечити повноцінний та всебічний розвиток дитини на достатньому рівні.

Розрахувати мінімальний розмір аліментів на дітей в Україні в 2020 році можна виходячи з норм оновленого сімейного законодавства, відповідно до яких сума аліментів не повинна бути меншою 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розмір грошових виплат залежить від кварталу року, в якому було присуджено аліменти, оскільки прожитковий мінімум на дітей збільшується кожні три місяці. Розмір аліментів на поточний квартал. На практиці це означає, що встановлені раніше суми аліментів можуть бути переглянуті і збільшені за позовною заявою той із батьків з ким проживає дитина (зазвичай – матері дитини).

Яка саме частка від прибутків буде призначена для виплати, визначає суд.

З яких саме доходів вираховуються аліменти?

Постанова Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 27.02.1991 № 146.

Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з:

 • основної заробітної плати за посадовим окладом;
 • усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;
 • грошових і натуральних премій;
 • оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні;
 • заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку;
 • заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків;
 • винагороди за загальні річні підсумки роботи підприємств та організацій;
 • одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років;
 • допомоги по державному соціальному страхуванню;
 • доплат до допомоги по державному соціальному страхуванню;
 • допомоги по безробіттю;
 • стипендій;
 • доходів від підприємницької діяльності;
 • плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю);
 • інших видів заробітку.

Якщо у платника аліментів є витрати, які перевищують його заробіток (дохід), а джерело доходу не доведений, то суд не може перевищувати обсягу офіційної зарплати аліментщика. У разі, якщо аліментник купив дорогу машину будучи безробітним, суд може присудити аліменти такому батькові чи матері в більшому обсязі.

Аліменти якщо батько дитини не працює, і не став на облік як безробітний в службу зайнятості відповідно до ст.195 СК, можуть нараховуватися виходячи з розміру середньої заробітної плати за місцем проживання, яка визначається на підставі довідки статистики. Середня зарплата за місцем проживання може бути більше нелегального доходу боржника, що не дасть боржникові схитрувати.

1) вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника;
2) компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
3) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
4) матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;
5) допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
6) одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини;
7) допомогу при усиновленні дитини;
8) допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
9) допомогу на дітей одиноким матерям;
10) допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
11) допомогу на лікування;
12) допомогу на поховання;
13) щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;
14) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

Стягнення не здійснюється також із сум:

1) неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;
2) грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання;
3) вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом;
4) одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
5) грошової допомоги, пов’язаної з безоплатним забезпеченням протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, учасника здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, які втратили функціональні можливості кінцівок, благодійної допомоги, отриманої зазначеними особами, незалежно від її розміру та джерела походження.

Як розрахувати аліменти?

Відсоток від заробітної плати платника аліментів, на який звертається стягнення виконавчої служби, буває різним. Зазвичай на одну дитину – це 25%, на двох дітей – 33%, на трьох і більше – 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Фактори, на які слід звернути увагу в судовому процесі. Але варто пам’ятати, що така форма отримання виплат на дитину неприйнятна, коли дохід складно довести.

Коли аліменти присуджують платити в твердій сумі (фіксовані аліменти)?

На цьому актуально наполягати при наявності у платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також при наявності інших обставин, що мають істотне значення. При таких умовах, встановлення аліментів на дітей у фіксованій сумі забезпечує більшу стабільність в утриманні дитини.

Як стягнути аліменти з безробітного?

Отримання аліментів з безробітного в Україні завжди присуджується в твердій сумі. Якщо особа безробітна має неофіційний дохід, платити аліменти потрібно тільки у фіксованому розмірі. У відсотку від заробітку сума виплат для безробітних не встановлюється через відсутність офіційного працевлаштування та підтвердження отримання платником аліментів заробітної плати.

Наявність квартир, машин і поїздок за кордон платника аліментів не є прямим доказом високого доходу, проте зазначені обставини повинні прийматися до уваги судами при винесенні рішення.

Як збільшити або зменшити розмір аліментів?

Сімейним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом або домовленістю між батьками. Ініціатором цього процесу може виступати як одержувач, так і платник аліментів. Розмір виплат збільшується або зменшується, в залежності від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків, і в інших випадках, передбачених ст.192 «Сімейним кодексом»  .

Зверніть увагу: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред’явлення позову.

Мінімальні аліменти

Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум з 01.01.2020 по 30.06.2020 становить – 1779 грн, з 01.07.2020 по 30.11.2020 становить – 1859 грн, з 01.12.2020 по 31.12.2020 становить – 1921 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років прожитковий мінімум з 01.01.2020 по 30.06.2020 становить – 2218 грн, з 01.07.2020 по 30.11.2020 становить – 2318 грн, з 01.12.2020 по 31.12.2020 становить – 2395 грн.

Мінімальний гарантований розмір аліментів становитиме:
Діти віком до 6 років:
1) з 01.01.2020 по 30.06.2020 – 889,5 грн;
2) з 01.07.2020 по 30.11.2020 – 929,5 грн;
3) з 01.12.2020 по 31.12.2020 – 960,5 грн.

Діти віком від 6 до 18 років:
1) з 01.01.2020 по 30.06.2020 – 1109грн;
2) з 01.07.2020 по 30.11.2020 – 1159 грн;
3) з 01.12.2020 по 31.12.2020 – 1197,5 грн.

Подібний підрахунок проводиться у разі стягнення аліментів з заробітної  плати при прив’язці до прожиткового мінімуму.

Як розрахувати суму аліментів?

Аліменти встановлені у % від доходу працівника.
Розраховуються за формулою: Аліменти = (Зарплата та прирівняні доходи – ПДФО – Військовий збір) × % аліментів. Тобто сума зарплати за мінусом податків і зборів.

Аліменти встановлені у фіксованій сумі.
Загальна сума утримань не має перевищувати 70% зарплати працівника (крім добровільних аліментів) (ст.128 Кодекс законів про працю України). Якщо з виконанням цього обмеження зарплати не вистачає, то нараховується борг по аліментах.
Аліменти з фіксованою сумою підлягають індексації.
Усі поштові (банківські) витрати оплачує платник аліментів.
Аліменти сплачуються протягом 3-х днів з дня отримання зарплати (ч.2 ст. 187 СКУ).

Розрахунок аліментів 2020 ПРИКЛАД.
Працівник є платником аліментів 25% від зарплати. Протягом місяця йому було нараховано 14000 заробітної плати та 2000грн лікарняних.
ПДФО: (14000+2000)×0,18 = 2880грн. ВЗ: (14000+2000)×0,015 = 240грн. Розрахунок аліментів: (14000+2000 –2880 –240)×0,25 = 3220грн. Також можливе утримання поштового збору чи банківської комісії за переказ коштів (нехай це буде 0,05% умовно): 3220×0,005 = 16грн. У результаті працівнику буде виплачена заробітна плата за місяць: 14000 + 2000 – 2880 – 240 – 3220 – 16 = 9644грн.

Калькулятор аліментів

Ви маєте змогу за допомогою калькулятора аліментів здійснити розрахунок на поточний та наступні роки. Ми та наші колеги використовуємо саме цю методику.
За основу візьмемо виплати від батька дитини, які можуть бути отримані від доходу у відсотках або у твердій сумі.
Вам необхідно мати вихідні дані для онлайн розрахунку суми аліментів застосовуючи калькулятор:

 • мінімальний (гарантований) розмір аліментів в Україні (анкор);
 • дохід (зарплата), з якого можуть утримуватися аліменти;
 • суму прожиткового мінімуму, встановлену для дитини;
 • тверду грошову суму витрат на утримання дитини.

Мінімальний допустимий розмір щомісячних аліментів в Україні дорівнює 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Як дізнатися дохід платника аліментів?

 • довідка з місця роботи про заробітну плату;
 • трудовий договір (найму, підряду, за сумісництвом);
 • інші фактичні докази грошових надходжень.

Якщо платник аліментів не працює, береться у розрахунок середня заробітна плата у місті або області, по певній професії за даними Держстату. Сума не може бути меншою за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку.

Порядок отримання аліментів з моряка.
Вам необхідно підтвердити факт здійснення платником аліментів рейсів (запити до крюінгових компаній) з доведенням суми заробітної плати. Утримання з моряків відбувається у фіксованій сумі.

Порядок отримання аліментів з заробітчан за кордоном.
Вам необхідно подати позовну заяву до суду в Україні з вимогою розрахувати аліменти з розміру середньої заробітної плати. Майте на увазі, що стягнути аліменти буде не можливо у випадку відсутності офіційного оформлення трудових відносин платника аліментів та роботодавця за місцем його фактичного перебування. Стягнення аліментів відбувається на підставі Договору про надання міжнародної правової допомоги між Україною та іншою державою.

Надана методика розрахунку підійде для визначення розміру аліментів, як у твердій (фіксованій) сумі, так і у відсотку від доходу батька/матері дитини.

УХИЛЯЄТЬСЯ ВІД СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ?
Звертайтесь до нашого юриста по Сімейному праву.

Який порядок участі платника аліментів у додаткових витратах?

Додаткові витрати на дитину не є аліментами (коштами на утримання дитини).

Частиною 1 ст.185 «Сімейного кодексу України»  на платника аліментів (батька, а в деяких випадках, мати) покладається обов’язок брати участь у додаткових витратах, викликаних особливими обставинами. Визначення обставин, які є особливими, що можуть бути визнані істотними, закон відносить до компетенції суду.
Наприклад: гроші можуть знадобитися на розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та інше. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь. Можливо судове стягнення.

Розмір додаткових витрат на дитину повинна бути аргументована.
Наприклад: при наявності у дітей хронічних захворювань, доказами обґрунтованості позовних вимог про стягнення додаткових коштів можуть виступати виписки з історії хвороби, рецепти лікарів і чеки про придбання медикаментів, а також довідка з лікарні про вартість медичних послуг.

Додаткові витрати на дитину підлягають до сплати незалежно від вирішення питання про сплату аліментів на утримання дитини, відсутності вимог про сплату аліментів, припинення права на аліменти (ст.190 СКУ).
Додаткові витрати повинні сплачувати виключно батьки дитини.

Зверніть увагу!
Розмір додаткових витрат на дитину повинен визначатись у твердій грошовій сумі, залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину.

Яка відповідальність за прострочення оплати додаткових витрат на дитину?

У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3(три) % річних із простроченої суми ч.4 ст.196 СКУ

Як проіндексувати аліменти на утримання дитини?

Порядок індексації аліментів на дітей врегульовано постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та ст.2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» у частині, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.  Згідно зазначеного закону, сума виплат на утримання дитини має бути проведена індексація на аліменти.

Обчислення індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) для індексування аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, починається з місяця у якому призначено аліменти.

Для аліментів, призначених до червня 2016 року, обчислення ІСЦ здійснюється з дня набуття чинності Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» від 17.05.16 р. № 1368-VII, тобто з червня 2016 року.

При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації на аліменти не повинні перевищувати 50% грошового доходу платника аліментів.

Заборгованість по аліментах

Статтею 194 «Сімейного кодексу України»  передбачено, що аліменти можуть стягуватися за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа або напису нотаріуса до виконання.
При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшук платника аліментів або його знаходження за кордоном. В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку боржника.
Досягнення дитиною повноліття не є перешкодою для стягнення заборгованості.

Як розрахувати заборгованість по аліментах?

Порядок проведення калькуляції заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, передбачає визначення фактичного доходу платника аліментів, отриманого за час виникнення боргу. При цьому, якщо платник аліментів був безробітним в період виникнення заборгованості, але має роботу в момент визначення суми боргу, заборгованість розраховується з одержуваного заробітку.

Окремим пунктом при обчисленні розміру боргу по аліментах слід розглянути варіант, коли платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює в період встановлення її розміру. В цьому випадку сума заборгованості обчислюється виходячи із середньої зарплати працівника для даної місцевості. Розмір заборгованості по аліментах розраховується державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі спору – судом (ст. 195 Сімейного кодексу України).

Яка неустойка сплачується за прострочення аліментів?

Українським законодавством, крім погашення аліментних заборгованості, на боржника може бути покладена матеріальна відповідальність за прострочення по сплаті аліментів. Так, відповідно до ст.196 “Сімейного кодексу України” одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Однак відразу варто зауважити, що розраховувати на отримання неустойки можна лише в разі виникнення заборгованості з вини платника аліментів.

Згідно п.14 ст.71 ЗУ«Про виконавче провадження» до боржника виконавцем також застосовуються штрафні санкції за борги з аліментів в таких розмірах:

 • за борги більше року – штраф 20% від суми заборгованості;
 • за борги більше двох років – штраф 30% від суми заборгованості;
 • за борги більше трьох років – штраф 50% від суми заборгованості.

Важливо! Якщо виплата аліментів проводиться не за рішенням суду, а згідно з укладеним між батьками договором, нарахування пені можливе лише з прямої вказівки на це в договорі.

Яка відповідальність за прострочення або несплату аліментів?

Згідно ст.183-1 КоАП несплата аліментних платежів на термін більше шести місяців, а аліментів дитині інваліду на термін більше трьох місяців карається громадськими роботами від 120 до 240 годин. Повторне подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від 240 до 360 годин.

Згідно ст. 164 КК злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами від 18 до 120 годин, арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Повторна судимість за цією статтею карається громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

Крім того, згідно з п.9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі заборгованості по аліментах при виконанні рішення суду більше шести місяців, а по аліментах для дитини інваліда більше трьох місяців, державний виконавець виносить постанову, до моменту погашення аліментів в повному обсязі:

 • про заборону виїзду за кордон;
 • про обмеження права керування транспортом (забороняється застосовувати такий захід, якщо автомобіль є єдиним джерелом доходу, використовується для транспортування інваліда I, II групи, дитини-інваліда, належить учаснику АТО);
 • про обмеження права володіння мисливською, травматичною зброєю;
 • про обмеження права полювання.

У яких випадках заборгованість по аліментах не сплачується?

З урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд вправі відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. Крім того, за позовом платника аліментів може бути прийнято рішення повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Чи має право на аліменти один з подружжя?

Ви маєте право отримувати аліменти по догляду за дитиною до 3 років ( до 6 років у випадках передбачених ч.3 ст.84 СК України ) відповідно до ст.75 СКУ.

Позовна заява про стягнення аліментів

ЗРАЗОК

vkd.kiev.ua - Позовна заява про стягнення аліментів

Позовна заява про зменшення розміру аліментів
(ЗРАЗОК)

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про зменшення розміру аліментів

Позовна заява про збільшення розміру аліментів
(ЗРАЗОК)

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Аліменти на двох і більше дітей визначає суд як єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення повноліття найстаршою дитиною.
Підставою розгляду судом питання щодо зміни розміру аліментів має бути відповідний позов. Тобто питання про зміну розміру аліментів розглядається в позовному провадженні, а не в наказному, якщо раніше вже було ухвалено рішення про стягнення аліментів.

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про збільшення розміру аліментів

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини
(ЗРАЗОК)

vkd.kiev.ua ЗРАЗОК - Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( навчання )

vkd.kiev.ua - Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( навчання )

МИ У FACEBOOK – ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ юриста?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста протягом 15 хвилин

ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

5 3 votes
Рейтинг статті