Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

Як отримати аліменти від держави?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 22.02.2006 року, державні аліменти (Державні аліменти) призначаються в разі, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 • один з батьків визнаний в установленому порядку недієздатним або знаходиться на строковій військовій службі;
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, в місцях позбавлення волі або на примусовому лікуванні;
 • місце проживання (перебування) батька або матері не встановлено.

Тимчасова державна допомога призначається виключно дитині, яка не досягла 18 років.

Як отримати допомогу по несплаті аліментів?

Умови надання допомоги по несплаті аліментів визначаються Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».

Куди звертатися, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти?

Виплата грошової допомоги проводиться управлінням праці та соціального захисту за місцем проживання (перебування) того з батьків, який утримує дитину. Мінімальний допустимий розмір суми аліментів на утримання однієї дитини на 2020 рік встановлений на рівні не нижче 50% прожиткового мінімуму.

Які документи потрібні для оформлення аліментів від держави?

Для призначення державної допомоги замість аліментів необхідно подати в «Управління праці та соціального захисту населення» (УПСЗН) такий пакет документів:

 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
 • довідку з державного реєстру боржників;
 • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації.

Крім того, в залежності від підстав, на яких призначається допомога, додатково необхідно подати в УПСЗН такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів;
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів на протязі 6 місяців, що передують зверненню;
 • довідка відповідної установи про вчинення стосовно одного з батьків кримінального провадження;
 • довідка про перебування батька (матері) на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі або на строковій військовій службі;
 • довідка про визнання другого з батьків недієздатним;
 • повідомлення МВС про те, що місце перебування платника аліментів не встановлено.

В які строки приймається рішення про надання допомоги?

Грошова допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця, в якому подано повний пакет документів. На подачу документів, яких не відводиться один місяць. Згідно із законодавством, рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги по несплаті аліментів приймається органом соцзахисту протягом десяти календарних днів після надходження всіх необхідних документів. Термін розгляду справи може бути офіційно продовжений на 15 к.д. в зв’язку з необхідністю отримання додаткових відомостей від УКРІНФОРМ, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. На практиці ж рішення приймається в термін від 15 до 30 днів.

Призначається допомога на дітей, які перебувають під опікою?

Законодавством України не передбачена виплата допомоги по несплаті аліментів на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням, оскільки таким дітям може бути надана однойменна допомогу. Діти, які перебувають на повному державному утриманні, можуть отримувати державні аліменти, якщо під час літніх канікул перебувають вдома. Допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному забезпеченні.

Який розмір допомоги по несплаті аліментів?

Фінансова допомога на дітей, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Таким чином, максимальна сума грошової допомоги дітям, чиї батьки не платять аліменти, в 2020 році становить:

ПеріодДіти до 6 роківДіти від 6 до 18 років
з 01.01.2020 по 30.06.2020889,51109
з 01.07.2020 по 30.11.2020929,51159
з 01.12.2020 по 31.12.2020960,51197,5

Як визначається дохід сім’ї?

Розрахунок сімейного доходу відбувається відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги». Визначення фактичного сукупного доходу сім’ї проводиться шляхом підсумовування всіх видів доходу, отриманих сім’єю за півроку до звернення за допомогою. Отриману величину ділять на 6 і на кількість членів сім’ї. При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку претендує заявник.
Приватним підприємцям на спрощеній системі оподаткування першої групи до сукупного доходу за кожен місяць зараховується два прожиткових мінімуму, що діє на відповідний місяць. Для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи, в дохід враховується три розміри ПМ для працездатних осіб. ФОП-ам, який отримав третю групу оподаткування, до загального доходу враховують чотири прожиткові мінімуми. Сума отриманої (неодержаної) прибутку від підприємницької діяльності в даному випадку ролі не грає.

Хто входить до складу сім’ї?

Відповідно до Методики до складу сім’ї  враховуються:

 • чоловік/дружина;
 • рідні, усиновлені та підопічні діти (до 18 років);
 • діти-студенти (до 23 років), які не мають власних сімей;
 • жінка і чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні;
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками.До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному забезпеченні.

Як розрахувати суму грошових виплат допомоги по несплаті аліментів?

Для визначення права на тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і встановлення суми грошових виплат, наведемо кілька прикладів розрахунку доходу:

Приклад: Сім’я складається з двох чоловік: безробітна мама і дитина 13 років. Мати розлучена, аліменти на утримання дитини від колишнього чоловіка не отримує. Перебуває на обліку в центрі зайнятості і має прибуток за 6 місяців в розмірі 3660 гривень. Відповідно заробіток сім’ї (на двох) в місяць становить 610 грн., Дохід на 1 людину – 305 грн.

Дана сім’я має право на отримання допомоги по несплаті аліментів, оскільки середньомісячний сукупний дохід матері і дитини в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (305 грн.) Не перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (1109 гривень).

Розмір грошової допомоги від держави дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в цьому випадку становить 804 гривень / місяць (1109 грн. – 305 грн.).

Приклад: До складу сім’ї входить мати, дитина у віці 4 років і вітчим. Дитина від першого шлюбу новим чоловіком матері усиновлена ​​не був. Гроші на утримання дитини колишнім чоловіком не виплачуються. Мати і вітчим офіційно працевлаштовані і отримують мінімальну зарплату в розмірі 4723 гривні. Дохід на 1 людину в місяць становить: (4723 × 2) ÷ 3 = 3148,6 гривень

Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку (3148 грн.) Перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (889,5 грн.), Права на отримання державних аліментів сім’я не має.

Як зробити перерахунок аліментів від держави?

УПСЗН робить автоматичний перерахунок розміру допомоги з дня досягнення дитиною відповідного віку, тому додаткове звернення одержувача не потрібно. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму сума грошової допомоги перераховується також без звернення одержувача (з місяця, в якому вступили в силу зміни ПМ).

Коли припиняється виплата тимчасової державної допомоги?

Згідно норм п.10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплат аліментів, які не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», виплата грошової допомоги припиняється у таких випадках:

 • виявлення обставин, які доводять можливість батька утримувати свою дитину;
 • відібрання дитини від того з батьків, з яким він проживає (без позбавлення прав);
 •  смерть платника аліментів або визнання його безвісно відсутнім або померлим;
 •  позбавлення батьків, який утримує дитину, батьківських прав;
 •  повна виплата аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон;
 •  влаштування дитини до закладу на повне державне забезпечення;
 •  добровільне виконання рішення суду по сплаті аліментів;
 •  смерть дитини, якій була призначена тимчасова допомога;
 •  встановлення місця проживання (перебування) платника аліментів;
 •  встановлення над дитиною опіки чи піклування;
 •  скасування або визнання усиновлення недійсним;
 •  усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);
 •  досягнення дитиною повноліття (18 років);
 •  скасування рішення суду про стягнення аліментів;
 •  відмова від стягнення аліментів.

Важливо! Термін інформування органу соціального захисту населення про виникнення зазначених вище обставин становить 10 днів. Виплата допомоги припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло одне із зазначених обставин.

Несвоєчасне повідомлення, приховування інформації, а також подача недостовірних відомостей є підставою для припинення виплат. Подальше отримання державного фінансування можливе не раніше ніж через 12 місяців з моменту виявлення порушення.

 • Постанова КМУ від 22 лютого 2006 р. N 189 “Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме”

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

  ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

  Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

  На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

  На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

  У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

  0 0 votes
  Рейтинг статті