Як діяти потерпілому, щоб отримати компенсацію від винуватця – власника автомобіля на європейській реєстрації (“евробляхи”)?

Загальні правила.

Відповідно до ст. 1187 Цивільного кодексу України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом. Отже, відповідальність за заподіяну в результаті ДТП шкода за загальним правилом несе власник автомобіля.

Кодекс передбачає лише один виняток – якщо власника позбавили транспортного засобу в результаті незаконних дій, наприклад, він був викрадений, і ДТП скоїв саме викрадач, який перебував за кермом. В такому випадку обов’язок компенсувати заподіяну шкоду покладається на особу, яка неправомірно заволоділа транспортним засобом.

З урахуванням того, що законодавством України передбачено обов’язок всіх власників автомобілів застрахувати свою цивільно-правову відповідальність, в разі ДТП обидва боки, перш за все, необхідно повідомити про подію своїм страховикам. Далі вже буде відбуватися процедура покриття витрат за рахунок страхових виплат. У разі ж якщо страхові виплати покриють лише частина понесених вами витрат, є сенс звернутися з позовом до суду про відшкодування винуватцем події наявної різниці. При цьому розраховуючи розмір витрат, відшкодування яких ви хочете отримати безпосередньо від водія, потрібно звернути увагу на затверджену наказом Міністерства юстиції України від 24.11.2003 № 142/5/2092 “Методику товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів”, положення якої застосовуються, в тому числі , і для визначення матеріального збитку, заподіяного власнику в разі пошкодження транспортного засобу.

Описана вище процедура стосується українських водіїв, машини яких зареєстровані на території нашої держави і в належному порядку застраховані.

ДТП з автомобілем на європейській реєстрації (“евробляха”)

У випадку з «евробляхами» ситуація значно ускладнюється, оскільки вони зареєстровані за кордоном. У задачі з’являються два варіанти вирішення в залежності від того, чи є поліс іноземної страхової компанії або він відсутній як такий. До того ж винуватець ДТП може виявитися анонімним, коли він банально тікає з місця ДТП.

Як бути в такому випадку? До кого пред’являти претензії, так як знайти винного?
У будь-якому випадку варто проявити максимальну пильність і зафіксувати якомога більше деталей – марка і модель, реєстраційний номер, особливі прикмети транспортного засобу та водія.

Надалі можна спробувати перевірити через МТСБУ () наявність карти «зеленого поліса» у власника авто, і встановити, чи застраховане воно за кордоном. При цьому потрібно враховувати територію дії «зеленого поліса» авто-іноземця, а також його дійсність (він повинен бути дійсним на день ДТП).

МТСБУ зі свого фонду в такому разі може здійснити відшкодування вам витрат, понесених у зв’язку з ДТП, проте, тільки за наявності відповідних підтверджених розмірів витрат документів (чеки та виписки з автосервісів/СТО).

Якщо ніякого поліса немає, в такому випадку необхідно звернутися в МТСБУ із заявою про отримання відшкодування. Для швидкого та належного розгляду звернення та подальшого відшкодування коштів потрібно сприяти МТСБУ у встановленні обставин при яких відбулося ДТП і надавати документи при отриманні листи з таким проханням. Звернутися в МТСБУ потрібно особисто або відправивши поштою лист не пізніше трьох днів з дня ДТП.

Також зауважимо, що МТСБУ здійснює виплати відшкодування витрат, понесених з вини водія авто на іноземних номерах тільки в конкретно встановлених розмірах. Вимоги про відшкодування сум, що перевищують граничні виплати МТСБУ, потрібно пред’являти безпосередньо до власника авто або його водія через суд (ст. 55 Конституції України та ст. 16 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що саме суд захищає права людини і робить це у спосіб, передбачений законом, одним з яких є відшкодування майнової шкоди та моральної компенсації). Це – вихід для тих, хто потрапив в порівняно сприятливу ситуацію і авто-винуватець виявилося застрахованим.

0 0 votes
Рейтинг статті