Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

РОЗГЛЯНЕМО НАЙЧАСТІШІ СИТУАЦІЇ, З НАШОЇ ПРАКТИКИ:

1. Якщо термін договору найму закінчився, а наймач не бажає виселятися

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином згідно з умовами договору. Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами. У нашій практиці не поодинокі випадки коли в супереч закону та умовам договору, квартиру не звільняють та не повертають у користування власнику.

Відповідно до ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов’язаний негайно повернути наймодавцеві річ (в нашому випадку квартиру) в стані, в якому вона була отримана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому в договорі.

Як правило квартира передається за Актом передачі, з метою уникнення майбутніх можливих непорозумінь чи конфліктів, із серії «де подівся телевізор» і «хто забруднив шпалери та стелю».

Згідно ст.169 Житлового кодексу Української РСР в разі припинення договору найму жилого приміщення в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, наймач і особи, які проживають разом з ним, зобов’язані звільнити жиле приміщення, а в разі відмови – підлягають виселенню в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.

Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, незаконно, без відповідної правової підстави, заволоділа ним. Ст.391 Цивільного кодексу України задекларовано право позивача вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження квартирою.

Резюмуючи: після завершення терміну дії договору проживання орендарів у квартирі є неправомірні. Варто, звертатися до суду для витребування свого майна від особи, яка їм незаконно володіє з відповідною позовною заявою. До позову необхідно докласти як мінімум документи засвідчує право власності та копію договору оренди.

2. Якщо термін договір не закінчився або договір безстроковий

Якщо договір був укладений на невизначений термін, проте виникла необхідність у припиненні договору оренди, наприклад, в разі необхідності використання житла для проживання самого наймодавця та членів його сім’ї або наймодавець прийняв рішення про продаж квартири, договір може бути розірваний на вимогу наймодавця.

Відзначимо, що в таких випадках наймодавець повинен попередити наймача про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці до передбачуваного виселення.

3. Якщо умови договору порушуються наймачем (орендарем)

Відповідно до статті 825 Цивільного кодексу України договір найму житла може бути розірваний за рішенням суду на вимогу наймодавця у разі:

1) невнесення наймачем плати за житло за шість місяців, якщо договором не встановлений більш тривалий термін, а при короткостроковому наймі – понад два рази;

2) руйнування або псування житла наймачем або іншими особами, за дії яких він відповідає.

Можна резюмувати, що перелік невеликий перелік підстав і судовий порядок вирішення питання.

Якщо питання не в грошах, а тільки в звільнення приміщення, можна скористатися попереднім варіантом, тобто уявити все так, що власнику самому необхідно житла. Якщо ж питання все-таки в грошах, а наймач добровільно платити не збирається, судової тяганини не уникнути.

Також відзначимо, в разі розірвання договору найму житла наймач та інші особи, які проживали в приміщенні, підлягають виселенню з житла на підставі рішення суду, без надання їм іншого житла.

4. Якщо договір оренди відсутній або договір складено некоректно

Закон не передбачає оренду без відповідного документа, а значить, права і обов’язки сторін також не можна вважати дійсними. І тут виходить складна і двояка ситуація.

З одного боку у наймачів немає права проживання, а значить можна звертатися в правоохоронні органи із заявою, що квартиру зайняли чужі люди, з іншого боку правоохоронні органи захищають власність громадян, а не виселяють небажаних для орендарів, адже законом передбачено інший порядок такої процедури, більш того, існує окремий порядок виконання судових рішень.

Також відзначимо, що якщо договір відсутній, то і законних підстав вимагати оплату за оренду теж немає. Більш того, такий «конфлікт» може привернути уваги податкових органів, з огляду на незаконність здачі приміщення без договору оренди.

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

  ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

  Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

  На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

  На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

  У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

  0 0 votes
  Рейтинг статті