Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу.
Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката.
Описані ТОП – ові питання та відповіді на них.

Шлюбний договір це угода між фізичними особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу та мають на меті намір встановити додаткові права та обов’язки подружжя щодо майна. Шлюбний договір за сімейним правом України регламентується ст.ст.93-103 «Сімейного кодексу».

Хто має право на укладання «Шлюбного договору»?

 1. Повнолітні особи ( ВІД 18 років ), що подали заяву про реєстрацію шлюбу; ( Договір набуває чинності з моменту реєстрації шлюбу )
 1. Неповнолітні особи ( ДО 18 років ), які подали заяву про реєстрацію шлюбу, за наявності письмовою згоди батьків або опікуна, завіреного нотаріусом; ( Договір набуває чинності з моменту реєстрації шлюбу )
 1. Подружжя. ( Договір набуває чинності з моменту нотаріального посвідчення )

Зверніть увагу! Шлюбний договір не може укладатися між особами, які проживають в цивільному шлюбі.

Як укласти шлюбний договір?

Шлюбний договір може бути укладений як до державної реєстрації шлюбу, так і будь-який час у період шлюбу. Реєстрація “Шлюбного договору” відбувається у нотаріуса в обов’язковому порядку. У шлюбному договорі чоловік і жінка вправі визначити лише майнові права й обов’язки як у шлюбі, так і у випадку його розірвання. Інші права й обов’язки чоловіка й жінки регулюванню шлюбним договором не підлягають, як приклад, не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.

Які необхідно мати документи?

Для оформлення договору вам знадобляться паспорта, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб або довідка про подачу заяви до РАЦС, правовстановлюючі документи на майно (при необхідності).

Що входить до «Шлюбного договору»?

 • установлення режиму спільної, часткової або роздільної власності на все майно чоловіка й жінки, на його окремі види або на майно кожного із чоловіка й жінки;
 • визначення частки кожного із чоловіка й жінки в приналежному їм майна;
 • визначення майна, яке буде передано кожному із подружжя у випадку розірвання шлюбу;
 • установлення способу участі в доходах один одного;
 • визначення порядку несення кожним з них сімейних витрат, а також будь-які інші положення, що стосуються майнових відносин чоловіка та жінки, які не суперечать закону та інтересам іншого з подружжя.

Який строк дії «Шлюбного договору»?

Виходячи з норм ст.95 “Сімейного кодексу”, момент укладення шлюбного договору і початок терміну його дії можуть не збігатися. Так, контракт, оформлений до заміжжя, вступає в силу в день реєстрації шлюбу, а шлюбна угода між подружжям – в день нотаріального посвідчення. Термін дії шлюбного договору індивідуальний і може визначатися безпосередньо сторонами угоди або правилами, встановленими цивільним законодавством. Так, виходячи з ст.96 “Сімейного кодексу”, подружжя може встановити термін дії договору в цілому або тільки окремих прав і обов’язків. В основному, дана угода діє протягом шлюбу, проте сторони можуть домовитися і про інше, наприклад, встановити дію контракту або окремих його умов після розлучення.

За яких підстав шлюбний договір недійсний?

Шлюбний договір не може включати наступне:

 • Не можна прописувати пункти, що зменшують права дитини;
 • Не можна прописувати пункти, що ставить одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
 • Не можна передавати у власність одному з подружжя майно, право на яке підлягає державній реєстрації;
 • Не можна визнати чоловіка або дружину недієздатними;
 • Не можна забороняти відновлення своїх прав у суді;
 • Не можна заборонити ходити на роботу або займатися підприємницькою діяльністю або нав’язувати якусь певну роботу;
 • Не можна покарати за зраду;
 • Не можна заборонити отримувати додатковий дохід від чого-небудь;
 • Не можна заборонити складання заповіту;
 • Не можна прописувати правила поведінки чоловіка і дружини (готувати їжу, наводити лад у жилому приміщенні, прасування одягу та ін.);
 • Не можна прописувати права і обов’язки по вихованню дитини (які фільми чи розважальні програми дивитися, читати книжки, обмеження по спілкування з певною категорію людей та ін.);
 • Не можна відмовляти у матеріальній підтримці хворому або непрацюючому чоловіку / дружині;
 • Не можна вказувати умови, що суперечать нормам «Сімейного кодексу».

Зверніть увагу! Розірвати шлюбний договір в односторонньому порядку не можна.

Як внести зміни до «Шлюбного договору»?

Внести зміни до Договору можна за взаємною згодою подружжя, проте таку угоду потрібно нотаріально завірити. Стаття 100 «Сімейного кодексу» передбачає можливість внесення змін до шлюбного договору на підставі рішення суду на вимогу одного з подружжя. Підставою для пред’явлення позовної заяви можуть послужити інтереси одного з подружжя, дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

Чи можна відмовитися від «Шлюбного договору»?

Відмова від шлюбного контракту можлива лише за обопільною згодою подружжя. Для цього необхідно звернутися до нотаріуса і написати заяву про відмову від шлюбного контракту. За вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені угодою, припиняються з моменту укладення контракту або з дня подачі нотаріусу заяви про відмову. Інакше документ визнається недійсним.

Як розірвати «Шлюбний договір»? (marriage contract)

Процедура розірвання «Шлюбного договору» здійснюється в судовому порядку на вимогу одного з подружжя. Однією з основних причин для припинення зобов’язань за контрактом є неможливість їх виконання (ст.607 ЦК України). При цьому, позивач повинен довести, що підстави, що викликали необхідність розірвання шлюбного договору, мають істотне значення.

МИ У FACEBOOK – ПРИЄДНУЙТЕСЬ!

ХОЧЕТЕ отримати КОНСУЛЬТАЦІЮ юриста?

Допоможемо вирішити ВашУ проблемУ

Отримайте безкоштовну консультацію юриста

 

  ТЕРИТОРІЯ ПОКРИТТЯ

  Надаємо юридичні послуги та супровід по Києву та передмісті

  На Правому березі: Голосіївський (Деміївка, Голосіїв, Теремки, Феофанія, Чапаєвка), Оболонський (Оболонь, Мінський масив, Петрівка), Печерський (Центр, Печерськ, Липки), Подільський (Поділ, Куренівка, Мостицький масив, Виноградар, Вітряні гори), Святошинський (Святошин , Академмістечко, Борщагівка, Біличі, Новобіличі), Солом’янський (Солом’янка, Чоколівка, Шулявка, Відрадний, Караваєві дачі), Шевченківський райони (Центр, Лук’янівка, Сирець, Нивки, Шулявка, Татарка).

  На Лівому березі: Дарницький (Осокорки, Позняки, Харківський масив, Бортничі), Деснянський (Троєщина, Лісовий масив, Биківня), Дніпровський райони (Дарниця, Березняки, Русанівка, Воскресенка, Дарницька (Ленінградська) площа, Соцмісто)

  У передмісті Києва: Боярка, Ірпінь, Бровари, Вишгород, Вишневе, Коцюбинське, Бориспіль, Чабани, Гостомель.

  5 1 vote
  Рейтинг статті